Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Filosofija ir mokslas antikoje

Filosofija ir mokslas antikoje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įžanga. Antika. Antikinė filosofija. Antikos mokslas. Natūrfilosofija ir mokslas. Materializmas. Sofistai ir skeptikai. Klasikiniai mąstytojai. Poaristotelinės mokyklos. Neoplatonizmas. Ekonominė padėtis antikoje. Apibendrinimas.

Ištrauka

Pagrindinis šio darbo tikslas yra trumpai aprašyti Antikos filosofiją ir mokslą, jų vystymosi etapus, didžiuosius to laikmečio mąstytojus, jų idėjas ir darbus. Antikos centru laikoma Graikija, todėl visas darbas remsis Graikijos istorija. Be to, kadangi tuometinis mokslas ir filosofija buvo glaudžiai susiję, o tiksliau mokslas dar tik pradėjo vystytis remdamasis filosofiniais tyrinėjimais, šiame darbe bus akcentuojama filosofijos istorija kartu užčiuopiant pagrindines mokslines idėjas.
"Antika – daugiau kaip tūkstantį metų trukęs Senovės Graikijos ir Senovės Romos civilizacijos klestėjimo laikotarpis", arba tiesiog Senovės Roma ir Graikija. Antikinės kaip ir visų kitų civilizacijų vystymąsi galime skirstyti į nuosmukių ir pakilimų periodus. Aukščiausio pakilimo laikotarpiu laikomi Aristotelio laikai. Po jų sekė nuosmukio periodas. Viena pagrindinių šio nuosmukio priežasčių – vergovinė visuomenės santvarka. Visuomenė pasiekė aukščiausią išsivystymo lygį ir esant tokiai santvarkai nebegalėjo toliau tobulėti. Kita šio nuosmukio priežastis – teorinių mokslų atotrūkis nuo praktikos. "Tuometinė visuomeninė praktika nepajėgė nei patvirtinti, nei paneigti iškeltų teorinių teiginių." Antikos kultūra žlugo, o ją pakeitė krikščionybė. Tačiau visiškas antikinės filosofijos atsisakymas truko neilgai. Vis dažniau pradėta remtis Platonu, Aristoteliu, stoikais, neoplatonikais. "Praėjus beveik tūkstančiui metų po antikinės civilizacijos žlugimo, Vakarų Europoje kilo humanistinis sąjūdis, kuris iš esmės reiškė antikinės kultūros atgimimą." Antikinė kultūra sudėjo pamatus naujos civilizacijos Vakarų Europoje formavimuisi, todėl ją imta vadinti Šiuolaikinės Europos civilizacijos lopšiu.
Kas yra filosofija? Pats žodis "filosofija"(gr. philein – "mylėti", sophia – "išmintis") yra kilęs iš graikų kalbos. Kaip teigia Wolfgangas Schadewaldas (1900 – 1974) – lingvistiniu požiūriu ne visai geras šio termino vertimas yra "išminties meilė". Taigi žodžiu "filosofija" galime apibūdinti troškimą suprasti. "Filosofija atsiskiria nuo mito, religijos ir tradicinės nekritiškos gyvensenos, todėl jos atsiradimas kartu yra ir individualaus, asmeninio, ir kolektyvinio mąstymo bei gyvenimo dalis. Filosofija negalima be filosofų, kurių asmenybė palieka gilų pėdsaką jų kūryboje."
Kaip rašo Ernst von Ester, graikų filosofija prasideda iš senųjų indų laikų žinomu susimąstyti verčiančiu klausimu dėl daiktų pradžios ir kilmės. Ši pradžia dar yra už tradicinės religijos dievų. "Graikų filosofavimas prasideda apgraibomis bandant daryti sąvokas, nusakančias vidurkį tarp būties ir nieko". Tai tuštuma, chaosas, bei kitos personifikuojančios ir pusiau abstrakčiai nusakančios pirmines jėgas sąvokos. Vėliau atsiranda kosmogonija, kuri mėgina paaiškinti pasaulio atsiradimą bei kuria pasaulėvaizdį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-08-25
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis26.64 KB
Autoriusvita
Viso autoriaus darbų160 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc. Aušra Maldeikienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasMatematikos ir informatikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Filosofija ir mokslas antikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Doc. Aušra Maldeikienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą