Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Geografija>Hidrologija ir meteorologija>Optimalių meteorologinių sąlygų medžių rievių prieaugiui nustatymas

Optimalių meteorologinių sąlygų medžių rievių prieaugiui nustatymas

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Pradiniai duomenys ir darbo metodika. Medžių rievių prieaugio dinamika 1891 – 1994 metais. Meteorologinių parametrų poveikis medžių rievių prieaugiui. Kritulių poveikis. Vėjo poveikis. Oro drėgnumo poveikis. Oro temperatūros poveikis. Išvados. Išnašos. Darbas iliustruotas grafikais.

Ištrauka

Įvadas
Šiame darbe bus pateikta informacija apie optimalių meteorologinų sąlygų poveikį medžių rievių prieaugiui. Bus analizuojama, kaip meteorologiniai parametrai, tokie kaip: krituliai, drėgnumas, vėjas ir oro temperatūra veikia medžių rievių prieaugį.
Skersiniame kamieno pjūvyje rievės atrodo kaip koncentriški žiedai. Labai gerai matomos pušies ir eglės metinės rievės, patenkinamai – juodalksnio, blogai – beržo, labai blogai – liepos. Blogai matomi medžių rievių kontūrai buvo ryškinami dažant (Stravinskienė, 2002).
Kai kurių medžių (pvz., skroblo, kadagio) rievės būna vingiuotos. Kiekviena rievė susidaro per metus. Daugelio medžių rievių prieaugis priklauso nuo liūčių ir sausrų periodų kaitos. Tokios rievės vadinamos prieaugio rievėmis.
Medžio šakos ir šaknys formuojasi taip pat kaip kamienas. Kuo rievė yra arčiau šerdies, tuo ji yra senesnė,o kuo rievė arčiau žievės, tuo ji yra jaunesnė. Rievių skaičius skersiniuose kamieno pjūviuose yra skirtingas: į viršunę jis mažėja. Iš rievių skaičiaus galima apytikriai nustatyti medžio amžių, tačiau šis skaičius ne visada atitinka medžio metų skaičių, nes kai kuriais atvejais atsiranda dvigubų rievių, arba būna metų, kai rievės nesusidaro. Rievė taip pat gali nesusidaryti labai sausą vasarą. Dviguba rievė atsiranda medžiuose, kurių lapus anksti pavasarį sunaikina kenkėjai arba pakanda šalnos. Tokia antrinė rievė būna nepilna ir vadinama apgaulingąja rieve. Nuo tikrosios ji skiriasi mažesniu pločiu ir neaiškia riba, skiriančia ją nuo gretimų rievių. (Rievės, 2007).
Rievės plotis yra nepastovus. Jis priklauso ne tik nuo medžio rūšies, bet ir nuo jo amžiaus, klimato, augimo sąlygų. Vienų medžių rievės būna plačios, kitų – siauros, nors jo augimo sąlygos būtų ir labai geros. Prie pat subrendusio medžio šerdies būna keletas siaurų rievių, paskui eina kiek platesnės rievės, o artėjant prie žievės, rievių plotis po truputį mažėja.
Dėl didelės sausros, šaltos vasaros, parazitų, šalčio, gaisro ir pan. rievė susiaurėja. Rievė būna siauresnė ir tais metais, kai medis turi labai daug vaisių. Rievių plotis gali padidėti, esant karštai ir drėgnai vasarai. Į viršūnę rievės platėja.
Kiekviena rievė susideda iš dviejų dalių: vidurinės dalies, esančios šerdies pusėje, minkštesnės, kartais šviesesnės spalvos, vadinamos ankstyvąja mediena, ir išorinės dalies, esančios žievės pusėje, kartais tamsesnės ir kietesnės, vadinamos vėlyvąja mediena. Ankstyvoji mediena susidaro pavasarį, o vėlyvoji mediena – vasaros gale. (Rievės, 2007).
Įvairių medžių rievės matomos nevienodai aiškiai.
Svarbiausių klimato rodiklių – oro temperatūrų bei kritulių kiekio – poveikio medžių radialiajam prieaugiui tyrimai parodė, kad vegetacijos periodo vidutinės oro temperatūros padidėjimas ir mažesnis už daugiametę normą kritulių kiekis perteklingo drėkinimo ir pelkiniuose dirvožemiuose skatina medžių augimą, o kritulių perteklius veikia kaip augimą ribojantis veiksnys, (Stravinskienė, 2002).
Medžių metinio radialiojo prieaugio formavimuisi turi įtakos ne tik einamųjų, bet ir dviejų paskutinių metų klimatinės sąlygos. Pelkinių augaviečių medžių prieaugis pakankamai gerai koreliuoja netgi su trejų-ketverių paskutinių metų (įskaitant einamuosius) klimatiniais rodikliais, ypač kai nagrinėjamas ryšys tarp medžių metinio radialiojo prieaugio ir kompleksinių klimatinių indeksų. (Stravinskienė, 2002).
Medžių metinio radialiojo prieaugio indeksų ritmiką ir jos ryšius su gamtoje vykstančiais procesais nagrinėjo daugelis autorių (Becher et. al., 1995; Fritts, 1987; Шиятов, Мазепа, 1987; Kairiukštis, 1999; Kairiukštis, Dubinskaitė, 1989; Stravinskienė, Venclovienė, 1998 ir kt.), konstatuodami radialiojo prieaugio svyravimo rodiklių (amplitudžių, fazių ir ciklų ilgio) kitimą dendroskalėse. Nustatyta, kad šie rodikliai kinta cikliškai, o jų kitimo ciklų ilgiai atspindi tam tikrus Žemės aplinkoje ir Visatoje vykstančius procesus. Dėl šios priežasties tikslinga nagrinėti šių parametrų kitimo dinamiką.
Taigi medžių metinis radialusis prieaugis bei metinių rievių struktūra indikuoja ilgalaikį klimato veiksnių poveikį medžiams. (Stravinskienė, 2002).
Duomenys imti su dvidešimčia didžiausių ir dvidešimčia mažiausių indeksų. Medžių rievių plotis priklauso nuo amžiaus: jauname amžiuje rievės gana plačios, vyresniame – siauresnės (Антанайтис, Загреевб 1969; Фрей, 1978). Turint tikslą eliminuoti medžių amžiaus įtaką radialiojo prieaugio dydžiui bei išryškinti prieaugio dinamikos ciklus dėl klimatinio fono svyravimų, taip pat prieaugio sekų palyginimo patogumui, sudarant etalonines dendroskales, metinio radialiojo prieaugio matavimo duomenys buvo standartizuojami. Tam tikslui buvo skaičiuoti metinio radialiojo prieaugio indeksai – santykiniai dydžiai, parodantys konkrečių kalendorinių metų radialiojo prieaugio santykį su tų metų prieaugio norma. (Stravinskienė, 2002)
Taigi šio darbo tikslas yra:
• Įvertinti meteorologinių sąlygų įtaką minimaliam ir maksimaliam medžių rievių prieaugiui;
Šio darbo uždaviniai yra:
• Išanalizuoti medžių rievių prieaugio kaitos tendencijas Lietuvos miškuose;
• Įvertinti meteorologinių sąlygų įtaką medžių rievių prieaugiui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-04
DalykasHidrologijos ir meteorologijos kursinis darbas
KategorijaGeografija >  Hidrologija ir meteorologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis131.88 KB
AutoriusElzbieta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDr. E. Rimkus
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Optimaliu meteorologiniu salygu medziu rieviu prieaugiui nustatymas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 21 puslapis 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Dr. E. Rimkus
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą