Išplėstinė paieška
 
 
 

Temperamentas (10)

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Psichologinis temperamento apibūdinimas. Morfologinės (somatinės) savybės ir temperamentas. Fiziologinis skirstymas pagal I. Pavlovą. H. Aizenko tipologija. E. Krečmerio tipologija. V. Šeldono tipologija. Temperamento savybės ir tipai. Testas temperamento tipui nustatyt. Tinkamas partneris. Sveikata. Profesija. Apklausa apie statistinį Lietuvos gyventojų temperamento tipą. Keli humoristiniai temperamento nustatymo būdai. Apibendrinimas.

Ištrauka

Kiekvienas žmogus gimsta su jam vienam būdingomis tam tikromis savybėmis. Tai priklauso nuo genotipo – unikalaus kiekvienam skirtingo genų derinio. Taigi, norint geriau pažinti, kas asmenybėje yra įgimta, o kas susiformuoja raidos procese, verta panagrinėti charakterio ir temperamento bruožus.
Individualūs žmonių skirtumai, kuriuos priskiriame temperamentui, buvo pastebėti gana seniai. Jau V a. pr. m. e. graikų gydytojas Hipokratas aprašė žmonių temperamento skirtumus ir bandė nustatyti jų priežastis. Jo nuomone, žmogaus organizme gali vyrauti vienas iš keturių skysčių: kraujas, gleivės ir juodoji ar geltonoji tulžis. Nuo jų santykio, kurį graikiškai Hipokratas pavadino krasis, ir priklauso žmogaus temperamentas. Iki šių dienų išliko Hipokrato suskirstyti temperamentų pavadinimai: flegmatikas (gr. phlegma – gleivės), cholerikas (gr. chole – tulžis), melancholikas (gr. melas chole – juodoji tulžis) ir sangvinikas (lot. sanguis – kraujas). Suprantama, šitoks temperamentą lemiančių priežasčių aiškinimas šiandien turi tik istorinę reikšmę. Tačiau ir dabar yra teorijų, kurios temperamento ypatybes aiškina hormoninių liaukų veiklos skirtumais, nes įvairių hormonų kiekio santykis lemia žmogaus veiklos tempus, emocines reakcijas.
Jau mūsų eros II a. romėnų gydytojas Galenas mėgino išskirti 13 skirtingų temperamentų, nors šiuo metu pripažįstama, kad temperamentų įvairovė yra didesnė, negu ją aprašo keturi Hipokrato tipai, tačiau išsamesnės, visų pripažintos temperamentų klasifikacijos neturime.
Temperamento psichologinių teorijų pradininku laikomas vokiečių filosofas I. Kantas. O temperamento fiziologines priežastis bandė atskleisti vokiečių psichiatras E. Krečmeris bei amerikiečių psichologas V. Šeldonas. Jie temperamentą siejo su žmogaus kūno sandara.
Reikėtų paminėti ir tai, kad grynų temperamento tipų beveik nepasitaiko. Kiekvieno žmogaus temperamente rasime visų temperamentų bruožų, tačiau vis dėlto dažniausiai vyrauja kurio nors vieno temperamento savybės.

PSICHOLOGINIS TEMPERAMENTO APIBŪDINIMAS
Žmogus jau gimęs turi individualių savybių, kurios jį skiria nuo kitų žmonių. Viena reikšmingiausių, pasižyminti dideliu pastovumu ir turinti įtakos visoms kitoms žmogaus asmenybės savybėms, jo psichinėms būsenoms, yra temperamentas. Skiriamieji temperamento požymiai:
Temperamento ypatybės daro įtaką įvairioms žmogaus veiklos sritims, turinčioms skirtingus tikslus bei motyvus (darbui, žaidimui, sportui, mokslui), ir tuo jos skiriasi nuo poveikio, kurį žmogaus veiklai daro asmenybės kryptingumas;
Temperamento ypatybės nekinta ilgą žmogaus gyvenimo tarpą ar net visą gyvenimą;
Temperamento ypatybės pasireiškia ne atsietai, o yra dėsningai viena su kita susijusios, sudaro atitinkamą struktūrą, būdingą temperamento tipui.
Taigi temperamento ypatybėmis vadiname tokias pastovias individualias psichikos ypatybes, kurios lemia žmogaus psichinės veiklos dinamiką, intensyvumą ir išorinę išraišką. Temperamentas nelemia žmogaus asmenybės visumos, turinio, tačiau turi didelę įtaką jos savybių formai: atsiradimui, vystymuisi ir trukmei. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-02-29
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis36.51 KB
AutoriusMonika
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Temperamentas (10) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą