Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Psichosocialinė rolių teorija

Psichosocialinė rolių teorija

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Teorijos ištakos. Pagrindiniai koncertai ir prielaidos. Teorijos teigiamos ir neigiamos pusės. Teorijos praktinis pritaikomumas.

Ištrauka

Asmenybės sąvoka yra pernelyg sudėtinga, kad ją būtų galima paaiškinti vienu teoriniu modeliu. Nėra netgi vieningo asmenybės apibrėžimo – jų priskaičiuojama beveik 80 ir tarp jų nėra nė vieno, kurį būtų galima visiškai paneigti. Vieni apibrėžimų autoriai akcentuoja asmenybės santykį su aplinka, kiti – psichinių procesų visumą, dar kiti – asmenybės bruožų unikalumą. Panašiai yra ir su asmenybės teorijomis: jų yra daug ir kiekviena vis kitais aspektais bando paaiškinti, kas gi yra žmogaus asmenybė, kaip ji funkcionuoja. Visos šios teorijos savaip teisingos, todėl visos jos egzistuoja lygiagrečiai, papildydamos viena kitą. Kiekviena asmenybės teorija bando pateikti asmenybės modelį, kuris paaiškintų asmenybės struktūrą, varomąsias jėgas, kurios skatina asmenybę vystytis ir funkcionuoti, numato asmenybės pažinimo būdus, taip pat, kaip nustatyti sutrikimus ir juos pašalinti. Be to, kiekviena asmenybės teorija remiasi filosofinėmis prielaidomis, kurios dažniausiai atspindi laikmečio požiūrį į asmenybę.
Pirmieji bandymai apibūdinti žmogaus asmenybę, jos elgesio dėsningumus siekia neatmenamus laikus: įvairių faktų, pastebėjimų galima rasti mituose, pasakose, istoriniuose veikaluose, religiniuose raštuose – pavyzdžiui, indų Vedose, Senajame ir Naujajame Testamentuose randame aiškiai suformuluotas pažiūras į asmenybę, jos veiklą. Antikos filosofai taip pat domėjosi žmogaus asmenybės sandara, funkcionavimu: Aristotelis, Platonas ir Hipokratas nagrinėjo sielos prigimtį, Demokritas siūlė skaidyti ją į atomus, Sokratą domino gyvenimo prasmės klausimas. Beveik iki 19 amžiaus vidurio psichologija buvo neatsiejama nuo filosofijos. Filosofų darbuose randame asmenybės teorijų užuomazgas. Pavyzdžiui, Dakartas žmogaus elgesį aiškino refleksų teorija, Spinoza nagrinėjo jausmų dėsningumus, I. Kantas aprašė temperamentų tipus.
Ir šių dienų filosofija nagrinėja žmogaus problemą ir stengiasi atsakyti į pagrindinius klausimus: kas yra žmogus ir kokia jo vieta ir paskirtis pasaulyje?
Filosofinis žmogaus paveikslas yra apibendrintas ir todėl kiekvienas iš mūsų galime atpažinti savo žmoniškąją prigimtį ir pamatyti savo žmoniškąją esmę.
Tačiau tik asmenybės mokslas ir asmenybės teorijos parodo, kuo skiriasi žmonės, atskleidžia jų elgesį įtakojančius veiksnius ir tuo pačiu sudaro galimybę apibūdinti konkrečią asmenybę bei prognozuoti jos veiksmus.
Be filosofijos, asmenybės samprata nuo seno egzistuoja mene, ypač literatūroje. Grožinėje literatūroje kiekvienas autorius pateikia savitą asmenybės vaizdą, išreiškiantį pagrindinius jos bruožus, poelgių nuoseklumą, individualumą.


E. Eriksonas buvo Z. Froido mokinys ir pasekėjas. Jis sukūrė asmenybės nuolatinio keitimosi gyvenime teoriją. Jis neatmetė pagrindinių mokytojo teiginių apie sąmonę ir pasąmonę, asmenybės komponentus ( Id, Ego, Superego ) ir psichoseksualinės raidos stadijos, tačiau asmenybės vystimąsi skirstė ne pagal kūno dalis ir su jomis susijusį malonumo jausmą, o pagal asmenybės ryšį su socialine aplinka. E Eriksonas įvertino somatinių ( kūno ), asmeninių, socialinių ir kultūros veiksnių įtaką asmenybės vystimuisi. Jis akcentavo, kad kiekvienoje vystimosi stadijoje, kuri tęsiasi tam tikrą amžiaus tarpsnį, žmogui iškyla specifinės problemos ( raidos krizės ), nuo kurių išsprendimo priklauso tolimesnis asmenybės vystimasis. Norėdamas pabrėžti socialinių ir kultūros veiksnių įtaką žmogaus vystimuisi, E. Eriksonas savo teoriją pavadino psichosocialine asmenybės vystimosi teorija, o vystimosi kiekvienoje stadijoje krizes – psichosocialinėmis krizėmis. ("Psichologija studentui"2000). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-02-09
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.14 KB
Autoriusingrida
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word Psichosocialine roliu teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą