Išplėstinė paieška
 
 
 

Savižudybės (12)

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Savižudybės grėsmė. Savižudybių tipai. Kaip atpažinti pavojų. Savižudybių prevencija. Intervencija. Postvencija. Kaip padėti sau. Mitai ir tiesos apie savižudybes. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas: Lietuva pagal savižudybių skaičių užima pirmąją vietą pasaulyje. Žudosi tiek suaugę žmonės, tiek vaikai. Deja, pastaraisiais metais savižudybių skaičius pakankamai stipriai auga, ypatingai daugėja vaikų savižudybių. Savižudybių rodikliai skiriasi tarp skirtingų amžiaus grupių, lyčių, gyvenamosios vietos.
Žiniasklaida, televizija, visuomenė plačiai kalba apie savižudybių problemą, tačiau niekas nesistengia plačiau papasakoti, kaip atpažinti pavojų, kaip padėti suicidines mintis turinčiam žmogui. Daugelis net neturi aiškių žinių kas tai yra suicidinės mintys ir veiksmai, kokios jų pasekmės.

Darbo tikslas:
• išsiaiškinti kas tai yra savižudybė.
• Kokios jos priežastys, tipai

Darbo metodai: Literatūros šaltinių nagrinėjimas, analizavimas, lyginimas.

Darbo sudėtis: Darbą sudaro 14 puslapių, 4skyriai.


Savižudybė - tai aktas, kurio metu asmuo savo paties valia pasitraukia iš gyvenimo. Nors savižudybė nėra pagrindinė padidėjusio mirtingumo priežastis, tačiau tokiu būdu iš gyvenimo pasitraukia vis daugiau žmonių. Tai yra visuomenės problema. Ją spręsti įmanoma įvertinus socialines, psichologines, ekonomines ir medicinines priežastis, lemiančias individo pasiryžimą nutraukti savo gyvybę. Savižudybė – ilgalaikis procesas, nulemtas labai daugelio dvasinių, psichologinių, socialinių, psichopatologinių veiksnių. Tai valingas, paties žmogaus atliktas gyvybei grėsmingas veiksmas, sukeliantis mirtį.
Savižudybių procesas vyksta keliais etapais:
Minčių, idėjų stadijoje žmogus tik pagalvoja apie savižudybę, nori užsimiršti, pabėgti nuo rūpesčių ir skausmo. Daugeliui žmonių nors kartą gyvenime ateina tokia mintis. Tačiau savižudybė dar neplanuojama. Norima nebūti, numirti, bet nusižudyti atrodo neįmanoma.
Ketinimų stadijoje žmogus ne tik trokšta mirti, bet ir pradeda siekti mirties. Jis norėtų rasti ir kitų būdų, kurie sumažintų jo kančias, bet negali. Savižudybė pradeda atrodyti kaip vienintelė išeitis. Grėsmė gyvybei čia jau daug didesnė. Pradedama galvoti apie nusižudymo būdus, apmąstomos konkrečios detalės.
Veiksmų etapas yra paskutinis. Jis prasideda apsisprendimu, kad mirtis yra geriausia išeitis. Tada gali net pagerėti nuotaika, nes žmogus pasijunta tarsi išsilaisvinęs. Šiame etape stebimi atsisveikinimo gestai – skolų, dovanų, laiškų grąžinimas, ypatingos atsisveikinimo frazės. Įvykdomas konkretus savižudybės veiksmas.
Šių savižudiškų tendencijų vyksmas nėra negrįžtamas: ne kiekvienas, galvojantis apie savižudybę, ketina tai daryti, ne kiekvienas ketinantis, mėgina nusižudyti, ne kiekvienas, kuris mėgina nusižudyti, miršta. Savižudybės procesą bet kuriuo momentu galima sustabdyti ir vidiniais, ir išoriniais veiksniais. Aplinkiniai gali padėti, laiku ir teisingai įvertinę gresiančio pavojaus ženklus. Žmonės būna linkę į savižudybę tik tam tikrais gyvenimo momentais ir savižudybė esti asmenybės krizės ar asmenybės sutrikimo rezultatas, o ne blaivus apsisprendimas.
1.1 Savižudybių tipai
Daugelyje literatūrų išskiriami trys savižudybių tipai:
1. Tikrosios savižudybės
2. Tariamosios savižudybės (parasuicidai)
3. Demonstratyviosios savižudybės
Tikrosios savižudybės. Šioje būsenoje yra aukšta motyvacija mirčiai, tačiau ji nekonkreti. Nėra konkrečių priežasčių, kurios sąlygotų aukštą motyvaciją mirti. Žmogus, esantis šioje būsenoje dažnai kartoja apie nenorą gyventi, apie tai, jog gyvenimas neturi prasmės. Jis aiškiai išreiškia savo mintis apie norą nusižudyti. Nusižudyti norima, nes sunkumai atrodo nepakeliami, slegia didžiuliai psichikos skausmai dėl artimojo netekties, nepagydomos ligos ar pan. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis18.61 KB
Autoriusginnte
Viso autoriaus darbų16 darbų
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasI. Kazlauskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savizudybes (12) [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • I. Kazlauskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą