Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Medicina>Farmakologija>Transgeninės pelės ir jų panaudojimas

Transgeninės pelės ir jų panaudojimas

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Biofarmacijos Kursinis Darbas. Įvadas. Transgeninių pelių gamybos būdai. Tikslus geno įvedimas į pelės genomą. Transgeninių pelių panaudojimas įvairiems tyrimams. Išvados.

Ištrauka

Pagrindinis būdas, norint patikrinti kaip veikia genetiškai pakeistas genas, yra įvesti jį į kokį nors tai organizmą ir stebėti kaip jis veikia. Idealus atvejis būtų, jei galima būtų pakeisti normalų geną genetiškai modifikuotu ir stebėti kaip veikia baltymas ,,mutantas" nesant normalaus baltymo. Vienintelis eukariotas, kuriame tiesiogiai galima ši genetinė modifikacija, yra mielės. DNR fragmentai, perkeliami į augančias mielių ląsteles, ir integruojami kaip atskiros kopijos į chromosomas taip, kad sumodeliuotas genas pakeičia natyvų organizmo geną. Šios žinios padarė didelę įtaką išsamiau tirti mielių genomą.
Kai DNR perkialiama į žinduolių ląsteles, viskas vyksta priešingai, šiuo metu nėra jokio metodo kontroliuoti kaip ir kur ši DNR integruosis į chromosomą. Tik vienu iš tūkstančio atvejų įterptas genas pakeičia normalų geną. Vietoj to linijiniai DNR fragmentai ląstelėje suliguojami ir suformuoja ilgus rinkinius, kurie paprastai integruojami į chromosomą akivaizdžiai atsitiktinai parinktoje vietoje. Apvaisinti žinduolių kiaušinėliai šiuo atveju veikia kaip ir kitos žinduolių ląstelės. Pelės kiaušinėlis, į kurį susvirkšta 200 linijinės DNR kopijų, tikriausiai išsivystys į pelę, atsitiktinai parinktoje chromosomos vietoje turinčią susvirkšto geno kopijų rinkinį. Jeigu dar modifikuota chromosoma pasireiškia ir lytinėse ląstelėse ( kiaušinėliuose ar spermatozoiduose ), pelė galės naujai pasisavintą geną perduoti savo palikuonims: gyvūnai, kurie ilgam taip pakeičiami, vadinami transgeniniais, šiuo atveju turime transgeninę pelę. Bet normalus genas dažniausiai taip lieka, todėl transgeniniai žinduoliai negali būti naudojami taip tikslingai kaip mielės tikrinant pakeistų genų veikimą, nors jie jau leido padaryti kai kuriuos stebėjimus tiriant kaip žinduolių genai reguliuojami ir kaip kai kurie pakeisti genai ( vadinami onkogenais ) įtakoja susirgimą vėžiu.
Tiesioginis geno pakeitimas neseniai buvo pasiektas pelėse sunkiu kitu keliu. DNR fragmentas, turintis norimą įvesti geną ,,mutantą", pirmiausia perkeliamas į specialią eilę embrioninės kilmės kamieninių ląstelių, kurios auginamos kaip ląstelių kultūra. Po ląstelių augimo periodo, ląstelių kolonijos, kuriose nespecifinė rekombinacija leido genų atsitiktinį genų pasikeitimą, nustatomos ir atskiros ląstelės inplantuojamos į ankstyvosios stadijos pelių embrionus. Šioje naujoje aplinkoje embrioninės kilmės kamieninės ląstelės dažniausiai dauginasi gamindamos didelius normalios pelės kiekius. Pelės tokiu būdu įgyja genų pasikeitimą savo gemalo genome ir leidžia gaminti patiną ir patelę, abi heterozigotas geno pakeitimui. Kai šios dvi pelės gims, viena ketvirtoji jų palikuonių bus homozigotiniai pakeistam genui. Šių homozigotų tyrimai leidžia ištirti pakeisto geno veikimą nesant atitinkamo normalaus geno.
Galimybė gaminti transgenines peles yra nauja perspektyvi priemonė analizuoti sveiko organizmo genų funkciją. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-15
DalykasFarmakologijos kursinis darbas
KategorijaMedicina >  Farmakologija
TipasKursiniai darbai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis54.36 KB
Autoriusrimgaudas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasG. Gedminienė
Švietimo institucijaVilniaus Gedimino Technikos Universitetas
FakultetasFundamentinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Transgenines peles ir ju panaudojimas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • G. Gedminienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą