Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Statistika>Ekonominė statistika>Pajamų pasiskirstymo netolygumo įvertinimo metodai

Pajamų pasiskirstymo netolygumo įvertinimo metodai

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Temos dėstymas. Lorenzo kreivė (Lorenz curve). Struktūriniai koeficientai. Džini koeficientas (Gini index). Robino Hudo indeksas (Robin Hood index). Atkinsono indeksas (Atkinson index). Teilo entropijos matas (Theil’s inequality coefficient). Pavyzdys. Išvados. Summary. Priedai (3).

Ištrauka

Temos aktualumas ir naudingumas nekelia jokių abejonių. Tobula ekonomika – tai svarbiausias kiekvienos valstybės uždavinys. Ekonomika susideda iš daugelio elementų, vienas iš jų – pajamų pasiskirstymas kiekvienam gyventojui. Kaip daug labai skiriasi turtingiausiųjų sukuriamas BVP nuo skurdžiausiųjų. Tai viena iš pagrindinių problemų dabartinėje ekonomikoje. Pasaulyje vyrauja didelė pajamų diferenciacija. O tai sąlygoje daug veiksnių. Šio kursinio darbo tikslas išsiaiškinti, kokie yra pajamų vertinimo netolygumo metodai ir kokia situacija pajamų diferenciacijos pasaulyje.

Pajamų pasiskirstymo netolygumui įvertinti taikomi įvairūs metodai. Sukurta metodų, kuriuos taikant vertinamas pajamų pasiskirstymo netolygumas tam tikroje geografinėje srityje. Tačiau dažniausiai taikomi yra šie metodai: Džini (Gini) koeficientas, struktūriniai koeficientai, Robino Hudo (Robin Hood) indeksas, Atkinsono (Atkinson) indeksas, Teilo (Theil) entropijos indeksas.

Pasaulio banko duomenimis, pasaulyje egzistuoja didžiulis skirtumas tarp tų, kurie "turi" ir tarp tų, kurie "neturi", ir šis skirtumas per pastarąjį dešimtmetį itin padidėjo. Žemo išsivystymo lygio valstybėse gyvena 40 procentų viso pasaulio gyventojų, tačiau šių šalių bendrasis vidaus produktas 1999 metais sudarė tik 11 procentų pasaulyje sukurto nacionalinio produkto. Ryškus kontrastas tam reiškiniui – aukšto pragyvenimo lygio išsivystymo valstybės, kuriose gyvena tik 15 procentų gyventojų, tačiau jos sukuria 56 procentus bendrojo nacionalinio pasaulio produkto. Per pastarąjį dešimtmetį padidėjo pajamų diferenciacija ne tik tarp valstybių, bet ir valstybių viduje (remiantis Pasaulio banko duomenimis).

Bandykime panagrinėti kiekvieną pajamų netolygumo vertinimo koeficientą atskirai ir išsiaiškinti jų veikimo principus tikslus ir duomenis valstybių pagal šių koeficientų rodiklius. Taip pat, ką jie parodo, ką galime iš jų spręsti.
Pirmieji skaičiavimai apie pajamų netolygumą pasaulyje tarp pasaulio gyventojų buvo atlikti ankstyvaisiais 1980 metais (Pasaulio Banko duomenimis). Tai buvo pirmieji bandymai nustatyti pajamų diferenciaciją. Tai pavyko padaryti daugeliui pasaulio valstybių. Tačiau daugelis Afrikos žemyno valstybės tai padarė daug vėliau, nes atlikti tokius skaičiavimus reikalingos nemažos lėšos. Pajamų netolygumui vertinti buvo naudojami įvairūs skaičiavimo indeksai, kuri leido kiek tiksliau susidaryti vaizdą apie ekonomikos vystymosį lygį skirtingose valstybėse. Primenu, kad pajamų netolygumą vertinti galima ne tik pasaulio mastu, bet ir šalies viduje, vienam gyventojui. Tai padaryti padeda toliau nagrinėjami diferenciacijos koeficientai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-11-14
DalykasEkonominės statistikos kursinis darbas
KategorijaStatistika >  Ekonominė statistika
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis201.81 KB
AutoriusTomasitas
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDoc. Dr. Vytautas Kėdaitis
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pajamu pasiskirstymo netolygumo vertinimo metodai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 22 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Doc. Dr. Vytautas Kėdaitis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą