Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Geografija>Lietuvos geografija>Lietuvos gyventojų biometeorologinio jautrumo sociologinis įvertinimas

Lietuvos gyventojų biometeorologinio jautrumo sociologinis įvertinimas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos gyventojų biometeorologinio jautrumo sociologinio įvertinimo apžvalga. Panaudoti duomenys ir darbo metodika. Žmonių jautrumo orams vertinimas. Informacijos apie orus panaudojimas. Oro užterštumas Lietuvoje. Sociologinis komfortiškumo vertinimas. Išvados. Santrauka. Summary. Priedas (1).

Ištrauka

Orų ir klimato poveikis sveikatai ir savijautai buvo žinomas jau daugiau kaip prieš 2500 metų, nuo Hipokrato laikų. Daugelyje pasaulio šalių atlikti moksliniai tyrimai rodo, jog orai ne tik daro įtaką žmonių savijautai, bet ir lemia įvairius susirgimus ar negalavimus.
Žmonių jautrumas orams yra nevienodas: meteorolabilūs asmenys jautriai reaguoja į orų pokyčius (jaučia galvos ar sąnarių skausmą, skausmą senų žaizdų vietose ir kt.), kiti to poveikio visai nejaučia (Mackensen ir kt., 2005).
Orų ir klimato įtaka sveikatai yra labai svarbi XXI amžiaus problema. Šiuo laikotarpiu pradėta domėtis orų ir sveikatos sąveika, tuo tikslu buvo atliekami tyrimai daugelyje pasaulio šalių.
Kai kurios ligos yra sukeliamos meteorologinių faktorių. Portugalijoje atlikti tyrimai parodė, jog oro temperatūra yra labai svarbus faktorius, sukeliantis ligas, kurios reikalauja medicininės pagalbos. Pavyzdžiui, plaučių uždegimas, sloga ir daugelis kitų ligų gali būti sukeltos temperatūrų pokyčių (Manso Orgaz ir kt., 2002).
Slėgis, temperatūra, drėgmė - labai svarbūs meteorologiniai elementai lemiantys ne tik fizinius, bet ir psichologinius susirgimus. Buvo tirta kokią įtaką žmogaus sveikatai daro slenkantys skirtingo tipo atmosferos frontai, įvairūs orų tipai, ir kiti geofiziniai faktoriai (Lapina, 1980).
Pats svarbiausias meteorologinis parametras - oro temperatūra. Medikų tyrimais nustatyta, kad vidutinei paros oro temperatūrai pasikeitus ne daugiau kaip 2ºC, žmogus nereaguoja į permainas. Temperatūros pokyčiai, siekiantys 4-6 ir daugiau laipsnių jau yra juntami ir turi neigiamą įtaką žmonių savijautai (Bukantis, 1994). Lietuvoje tokių pakitimų yra mažiausiai, vidutiniškai tik 9% per metus. Rečiausiai jie pasikartoja liepos - rugpjūčio mėnesiais (2–3%), dažniausiai - sausio - vasario mėnesiais (16–18%) (Griciūtė, Kavaliauskas, Tomkus, 1979).
Kiekviena šalis ir atskiri jos regionai yra saviti, turi nevienodą klimatą bei meteorologinių sąlygų pasikartojimą. Norint išsiaiškinti tam tikrų faktorių įtaką ligoms konkrečioje vietovėje reikia atlikti tyrimus atskiruose regionuose, nes vienoje aplinkoje gali būti svarbios vienos, o kitoje – kitos ligų priežastys.
2005 metais Vokietijoje ir Kanadoje buvo atliekami žmonių jautrumo orams tyrimai (Mackensen, 2005), 1998 metais Amerikoje buvo atliekamas tyrimas nustatyti, ar orai gali sukelti širdies ligas (Socci, 2007). Vokietijoje 2005 metais surinkus duomenis buvo pastebėta, kad daugiau kaip pusė šalies gyventojų mano, kad jie yra jautrūs orų permainoms. Labai daug žmonių ilgą laikotarpį kenčia neigiamą kasdieninį orų poveikį. Taip pat buvo ištirta, kaip tornadai, audros, uraganai ir dar daug kitų gamtos stichijų daro įtaką žmonių savijautai, kaip keliantys grėsmę žmonių gyvybei. Šie natūralūs gamtiniai veiksniai, ne dėl žmogaus veiklos vykstantys katastrofiniai gamtos reiškiniai, sukelia didžiausias nelaimes ir nukenčia daugiausia gyvų organizmų (Socci, 2007).
Šio tyrimo tikslas – nustatyti, kokį poveikį orai turi Lietuvos žmonių sveikatai, kokioms orų sąlygoms ar jų pokyčiams žmonės jautriausi. Dar domėtasi, kokį poveikį savijautai turi besikeičiantys ar ilgai nekintantys orai, nuo kada pasireiškia jautrumas orams. Be visa to, tirta, ar gaunama informacija apie orus yra pakankamai informatyvi ir prieinama, ar svarbios oro užterštumo prognozės.
Šio darbo uždaviniai, remiantis 2005-2006 metų apklausos duomenimis, nustatyti:
• visuomenės jautrumą orams įvairiuose Lietuvos regionuose,
• paaiškinti, kaip orai lemia žmonių savijautą,
• išanalizuoti orų prognozių svarbą įvairioms respondentų grupėms,
• nustatyti oro užterštumo įtaką Lietuvos gyventojų sveikatai,
• nustatyti žmonėms komfortiškas orų sąlygas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-10-23
DalykasLietuvos geografijos diplominis darbas
KategorijaGeografija >  Lietuvos geografija
TipasDiplominiai darbai
Apimtis48 puslapiai 
Literatūros šaltiniai45 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis252 KB
AutoriusRoma
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasDokt. Judita Liukaitytė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasGamtos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos gyventoju biometeorologinio jautrumo sociologinis ivertinimas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 48 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Dokt. Judita Liukaitytė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą