Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Kartų problema psichologijoje

Kartų problema psichologijoje

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Šeimos reikšmė individui. Tėvų ir vaikų santykiai. Senelių ir anūkų santykiai. Senelių ir tėvų santykiai. Problemų sprendimo būdai. Išvados.

Ištrauka

Karta – tai tuo pačiu laiku gyvenantys artimo amžiaus žmonės, kuriuos dažnai sieja bendra istorinė, socialinė ar ekonominė patirtis bei vertybės, kurios skiriasi nuo kitų kartų. Šeimos atžvilgiu kartas sudaro vaikai, tėvai ir seneliai. Tarptautinių žodžių žodyne (2003) kartos sąvoka įvardijama kaip generacija – populiacijos individų grupė, su bendrais protėviais susijusi vienodu giminystės laipsniu, pvz., tėvai ir vaikai – dvi generacijos.
Aptariant kartų problemą labai svarbu paminėti vykstančius šeimoje kartų konfliktus, nes būtent šeimoje didžiąja dalimi yra formuojama asmenybė. Ryšiai tarp kartų – tai skirtingų kartų junginys, t.y. kas sieja tėvus ir jų suaugusius vaikus, senelius ir anūkus.
Mūsuose žmogus neretai priklauso tris ar net keturias kartas apimančiam šeimos ciklui. Ir yra neįmanoma, kad visos tradicijos ir gyvenimo būdas persiduotų iš kartos į kartą visai nepakitę. Kiekviena nauja karta ateina su savo veidu ir su nauju žvilgsniu į gyvenimą.
Tėvų ir vaikų konfliktas, tarpusavio supratimo ir bendravimo stoka egzistavo nuo pat žmonijos kultūros ir civilizacijos pradžios, taip komplikuodamas kartų santykius. Konfliktu tarp kartų laikoma bendravimo sferos sandūra, kilusi dėl žmonių prieštaringų tikslų, elgesio, nuostatų pakeliui į savo tikslus. Konfliktinės situacijos pagrindą dažniausiai sudaro objektyvūs prieštaravimai, tokie kaip asmeniniai bendravimo ypatumai, skirtingas gyvenimo būdas, charakteris, vertybių sistema, laisvalaikio praleidimas, politika ir religija, darbas, namų ruoša. Tačiau kartais pakanka kokios nors smulkmenos - nevykusiai ir ne laiku pasakytų žodžių, nuomonės, kitaip tariant, incidento, - ir konfliktas gali prasidėti. Konfliktas priklauso dar ir nuo aplinkos, kurioje vystosi, konteksto.
Yra žmonių, kurie teigia, kad kartų konfliktas neegzistuoja, ir kad net pačių kartų nėra. Iš tikro kartų problema – labai plati sąvoka, talpinanti savyje daugybę situacijų bei kliūčių, kylančių dėl bet kurių tarpusavyje bendraujančių žmonių skirtingų požiūrių į vertybes, dėl skirtingos gyvenimo patirties turėjimo, kultūrinės aplinkos skirtumų, kurie ypatingai įtakoja kiekvienos iš konfliktuojančių asmenybių vystymąsi, raidą.
Pavyzdžiui konfliktai tarp tėvų ir vaikų neretai kyla, nes būdami jauni ir stipriai priklausomi nuo tėvų, vaikai siekia kuo didesnio savarankiškumo ir nepriklausomumo. Ypatingai tai būdinga paauglystės laikotarpiu, kai formuojasi asmenybė, kinta vertybių sistema, siekiama atrasti savo identitetą. O tarp tėvų ir senelių - nes seneliai taip pat bando įtakoti savo jau suaugusių vaikų bei anūkų elgesį. Tačiau "suaugę vaikai" turėdami nusistovėjusias vertybių sistemas, gyvenimo įpročius, jau ne visada nori paklusti tėvų valiai. Svarbu pažymėti, jog palaikomi teigiami ryšiai tarp tėvų ir jų suaugusių vaikų sustiprina vaikų savigarbą ir gerovės jausmą .
Dažniausiai abi besivaidijančios pusės, ar tai būtų tėvai, ar vaikai, ar seneliai, būna įsitikinusios, jog savo griežta pozicija jos gina savo autoriteto orumą ir garbę. Tai žmonių santykiams suteikia šaltumo, formalumo. Kadangi gana ilgą laiką šeima yra pagrindinė referentinė grupė kiekvienam individui, santykių atšalimas gali atnešti labai nekokias pasekmės.
Taigi amžiaus krizės turi įtakos iškylančioms problemoms ir nesutarimams tarp kartų.
Šio darbo tikslas – aptarti, kokią įtaką turi šeima kiekvienam individui, kokios būna tėvų, vaikų ir senelių konfliktų priežastys šeimoje bei kokie gali būti šeimoje (dėl kartų konflikto) iškylančių problemų sprendimo būdai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis26.95 KB
AutoriusMilda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasA. Liniauskaitė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kartu problema psichologijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • A. Liniauskaitė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą