Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Vertybiniai popieriai civilinėje teisėje

Vertybiniai popieriai civilinėje teisėje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132
Aprašymas

Įvadas. Nuosavybės teisinių santykių objektai. Nuosavybės teisės įgyvendinimas. Civilinių teisių objektų samprata ir rūšys. Vertybinių popierių vieta civilinių teisių objektų sistemoje. Vertybinių popierių atsiradimo priežastys. Vertybinių popierių teisinė prigimtis pagal klasikinę doktriną. Pasikeitimai šiuolaikinėse VP rinkose. Teisės į nematerialius VP Lietuvoje. Esminės VP rinkos reguliavimo naujovės VP rinkos įstatyme. Prievolės, susijusios su AB akcijų paketo įsigijimu. Išvados.

Ištrauka

Teisės teorija yra visuomenės mokslas apie teisės atsiradimo, jos raidos ir veikimo dėsningumus, valstybės ir teisės tipus, jų turinį ir funkcijas. Nors valstybės ir teisė yra skirtingi visuomenės reiškiniai, jos yra labai glaudžiai susijusios istoriškai, nes negali būti valstybės be teisės, kaip ir teisės be valstybės. Teisė suprantama kaip tvarka visuomenėje, o valstybė nustato ir palaiko šią tvarką. Teisės normomis valstybė užtikrina savo valdžią. Kita vertus, teisės normos apibrėžia ir nustato valstybės veiklos ir įgaliojimų ribas.(6; 11 p.)
Kiekvienoje ekonomiškai išsivysčiusioje valstybėje ir daugelyje besivystančių valstybių yra vertybinių popierių rinkos. Pasinaudojant jomis galima pritraukti verslui reikalingų investicijų,, pasiskolinti piniginių tesu ar valdyti finansinę-ūkinę riziką. Ne išimtis ir Lietuva. Lietuvoje vertybinių popierių rinka, skirtingai nei kitos finansų sektoriaus sritys (bankininkystė, draudimas), realiai, pradėjo formuotis tik 1992 m., priėmus šios rinkos funkcionavimui būtinus pirmuosius teisės aktus bei įsteigus Vertybinių popierių komisiją ir Nacionalinę vertybių popierių biržą.(4, 64 p.)
Kiekvienas vertybinių popierių rinkos efektyvaus funkcionavimo ir plėtros garantas – jos skaidrumas. Kiekvienas investuotojas normaliomis sąlygomis vertybinių popierių rinkoje prekiaus tik tokiu atveju, jei turės pakankamai informacijos apie vertybinius popierius, kuriais joje prekiaujama, juos išleidusius emitentus ir stambiausius tų vertybinių popierių paketų valdytojus. Atsižvelgiant į tai, beveik visose valstybėse, kuriose vertybinių popierių rinka yra bent kiek reguliuojama, egzistuoja normos, reglamentuojančios informavimo apie vertybinių popierių paketo įsigijimą ar praradimą tvarką.(5, 61 P.)

Teisės teorijoje labiausiai paplitusi nuomonė, kad nuosavybės teisinių santykių objektai gali būti tik daiktai, nors jie dažnai vadinami turtu. Kadangi pinigai ir vertybiniai popieriai taip pat priskiriami daiktams ir sudaro ypatingą daiktų grupę, todėl jie irgi gali būti nuosavybės teisinių santykių objektai.
Kai kurie autoriai teigia, kad teisine prasme daiktai (vadinasi, tuo pačiu jie gali būti ir nuosavybės teisinių santykių objektai) yra visi materialinio pasaulio dalykai, galintys tenkinti tam tikrus materialinius arba kultūrinius žmogaus poreikius.
E.Suchanovo nuomone, nuosavybės teisės objektu gali būti prekinę formą turintis darbo produktas, kuris yra kieno nors pasisavintas ar "iškovotas" iš gamtos kaip gamybos proceso rezultatas.'4 Bet ne kiekvienas nuosavybės teisės objektas gali būti prekė, ir ne kiekviena prekė gali būti nuosavybės teisės objektas.
Matyt, tiksliausia būtų tokia nuosavybės teisės objekto sąvoka:
Nuosavybės teisės objektai gali būti daiktai teisine prasme, t. y. tie materialinio pasaulio dalykai, kurie yra kaip darbo produktai sukurti gamybos procese arba kitaip pasisavinti iš gamtos. (6; 253 p.)
Nuolat vystantis mokslui ir technikai, gausėja daiktų, galinčių būti nuosavybės teisės objektais.
Teisinėje literatūroje sutinkamas ir kitas daiktų skirstymo kriterijus -daiktų materialumo prasme. Tokį skirstymą įtvirtina netgi kai kurių valstybių įstatymai, numatydami, kad daiktai yra materialūs (erdviniai) arba nematerialūs (bekūniai).
Pavyzdžiui, R.Savatjė rašė, kad teisė į nematerialų turtą kaip nuosavybės teisės objektą turi būti įforminta tam tikrais dokumentais. Pavyzdžiui, pareikštiniais vertybiniais popieriais, kurie suteikia tam tikrus reikalavimus, akcijomis. Tokia forma teisė į nematerialius daiktus, kaip nuosavybės teisės objektą, pasireiškia per teise į materialius daiktus, su kuriais ji yra identifikuojama. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-10-09
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis31 puslapis 
Literatūros šaltiniai6
Dydis51.69 KB
Autoriusarbuzodrauge
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vertybiniai popieriai civilineje teiseje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 31 puslapis 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą