Išplėstinė paieška
 
 
 

Suvokimo konstantiškumas

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Suvokimo konstantiškumas. Šviesumo suvokimo konstantiškumas. Albetas. Šviesumo konstantiškumo savybės. Dydžio suvokimo konstantiškumas. Holvėjas - Boringo eksperimentas. Emerto dėsnis. Dydžio suvokimo konstantiškumo ribos. Formos suvokimo konstantiškumas. Formos suvokimo konstantiškumas ir tariamas gylis. Išvados.

Ištrauka

Realiame gyvenime žmonės, kaip taisyklė, nuolat juda ir mato įvairius objektus skirtingu atstumu, skirtingais regėjimo kampais ir esant nevienodam apšvietimui. Dėl šių kas minutę vykstančių pokyčių tinklainės stimuliavimo pobūdis nuolat kinta. Tačiau nepaisant visų tinklainėje atsispindinčių vaizdų kaitos, mūsų matomas pasaulis pasižymi puikiu stabilumu ir nekintamumu. Mes tiksliai tebesivokiame objektų spalvą, ryškumą, dydį bei formą. Ši savybė yra vadinama suvokimo konstantiškumu.
Nors šviesumo ir ryškumo terminai dažnai yra vartojami kaip sinonimai, yra svarbu suvokti skirtumą tarp jų (Jacobsen ir Gilchrist, 1988). Praktikoje terminas šviesumas yra naudojamas paviršiaus kokybei apibūdinti – tai paviršiaus ar objekto "pilkšvumo", t.y. tarpinės tarp juodos ir baltos spalvos, laipsnis, kuris priklauso nuo apšviestumo. Paviršiaus ryškumas apibūdina jo atspindimos šviesos intensyvumo percepcinius defektus arba šviesingumą. Kintant apšvietimo intensyvumui – pereinant nuo ryškios prie blausios šviesos – baltojo popieriaus lapo šviesumas praktiškai nepasikeis (t.y. nepaisant šviesingumo pokyčių, jis tebebus suvokiamas kaip baltas), tačiau šviesingumo pokyčiai sąlygos jos ryškumo pokyčius. Trumpai tariant, ryškumas priklauso nuo apšviestumo, o šviesumas, kaip taisyklė, ne.
Kintant atstumui tarp stebėtojo ir objekto, atvaizdo tinklainėje dydis pastebimai kinta, tačiau įprastomis matymo sąlygomis šie pokyčiai lieka praktiškai nepastebėti stebėtojo. Atstumo tarp stebėtojo ir objekto kitimas tam tikrose ribose nesudaro įspūdžio, kad pastarieji mažėja ar didėja, nepaisant jų išdėstymo pasikeitimo. Pastovaus objektų dydžio stebėtojo atžvilgiu (ir jo projekcijos tinklainėje) suvokimo tendencija yra dydžio suvokimo konstantiškumo išdava.
Apšvietimas neįtakoja objekto šviesumo suvokimo ir skirtingai nutolę nuo stebėtojo objektai jo yra suvokiami esantys vienodo dydžio, nors jų atvaizdai tinklainėje nėra vienodi. Be to, ir objekto forma taip pat gali būti suvokiama kaip pastovi, net radikaliai keičiant regėjimo kampą (Verfaillie, 1992). Ši regos sistemos savybė yra vadinama formos suvokimo konstantiškumu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-12
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis26.11 KB
AutoriusAs
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Suvokimo konstantiskumas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą