Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Reabilitacijos ir normalizacijos problema Lietuvoje ir pasaulyje sprendžiant savižudybių problemas

Reabilitacijos ir normalizacijos problema Lietuvoje ir pasaulyje sprendžiant savižudybių problemas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Savižudybių paplitimas. Savižudybių paplitimas pasaulyje. Etiologija. Savižudybės prevencijos bei normalizacijos galimybės. Pirminės sveikatos priežiūros personalo svarba. Problemos susijusios su savižudybės normalizaciją ir prevenciją. Išvados.

Ištrauka

Savižudybė (suicidas) - tai savanoriškas sėkmingas ar nesėkmingas bandymas nusižudyti. Tariamoji savižudybė (parasuicidas, suicidinė manipuliacija) - tai savižudybės imitacija, kuria siekiama manipuliuoti socialine aplinka, o ne pasitraukti iš gyvenimo.
Savižudybių paplitimas pasaulyje:
Mažiausias Europoje – Pietų Europoje (6/100.000), bet didėja
Azijoje didžiausias – Šri Lankoje (45/100.000)
Kinija – vienintelė valstybė pasaulyja kurioje moterys nusižudo dažniau už vyrus
Afrikoje paplitiman mažas (1-5/100.000), bet statistika nepatikima
Didžiausias savižudybių paplitimas (ypač tarp vyrų) - LIETUVOJE, RUSIJOJE, ESTIJOJE, LATVIJOJE, VENGRIJOJE, SLOVĖNIJOJE
Manoma, kad bandymų nusižudyti yra apie 10 kartų daugiau negu mirtinų savižudybių.
Etiologija
90 proc. savižudžių nustatoma psichikos patologija. Vyraujanti - depresija (45-77 proc. nusižudžiusių). Daug nusižudžiusių asmenų buvo priklausomi nuo cheminių medžiagų (apie 25 proc. nusižudžiusiųjų JAV buvo priklausomi nuo alkoholio). Savižudybe savo gyvenimą baigia apie 10 proc. sergančiųjų šizofrenija. Nerimo sutrikimai taip pat gali būti pavojingi - vieno tyrimo metu nustatyta, kad bandė žudytis apie 20 proc. sergančiųjų panikos sutrikimu. Savižudybių rizika yra didesnė artimiems nusižudžiusiųjų giminaičiams, taigi svarbūs ir genetiniai veiksniai. Nusižudžiusiųjų smegenų skystyje nustatomas sumažėjęs serotonino metabolito kiekis, taip pat padidėjęs kortizolio metabolito kiekis šlapime - biologiniai veiksniai. Vyraujantis psichologinis savižudybės prediktorius - beviltiškumas, rečiau - kaltė, gėda, pyktis, baimė, nerimas, impulsų kontrolės stoka.

Savižudybės prevencijos bei normalizacijos galimybės.
Savižudybė - sudėtinga problema, kuri neturi kokios nors vienintelės priežasties ar paaiškinimo. Ją dažniausiai sukelia biologinių, genetinių, psichologinių, kultūrinių bei aplinkos veiksnių visuma. Sunku paaiškinti, kodėl vienas žmogus žudosi, o štai kitas, atsidūręs panašioje ar net blogesnėje padėtyje, to nedaro. Taigi daugumos savižudybių vis dėlto galima išvengti.
1) Pirminės sveikatos priežiūros personalo išmokymas bendruomenėje atpažinti, įvertinti potencialų savižudį, teisingai su juo elgtis, surasti jam pagalbą ir būtų svarus įnašas į savižudybės prevenciją.
Pirminės sveikatos priežiūros personalo svarba:
Pirminės sveikatos priežiūros personalas turi ilgalaikius bei glaudžius ryšius su bendruomene ir vietos žmonių pasitikėjimą
Pirminės sveikatos personalas sieja bendruomenę su visa sveikatos priežiūros sistema
Daugelyje šalių, kur psichikos sveikatos priežiūra nepakankamai išvystyta, jis yra pagrindinis sveikatos priežiūros paslaugų teikėja.
Jo pažintis su bendruomene prireikus padeda išrūpinti šeimos, draugų arba institucijų paramą.
Personalas gali garantuoti nuolatinę, nenutrūkstamą pagalbą
Per jį dažniausiai pradedama ieškoti pagalbos nelaimei ištikus.
Trumpai tariant, pirminės sveikatos priežiūros personalas visada čia pat, visada prieinamas, pažįstamas ir galintis suteikti pagalbą.
2) Lengvai prieinamos priemonės: nesunkiai prieinami savižudybės būdai ir priemonės yra labai svarbus veiksnys, sudarantis galimybę nusižudyti. Niujorke įvykusiame PSO globojamame seminare, skirtame šiai problemai, ekspertai pasiūlė apriboti valstybių lygiu galimybes pasinaudoti tokiomis savižudybės priemonėmis, kaip pesticidai, vaistai ir ginklai. Tokių priemonių prieinamumo apribojimas yra ypač veiksminga savižudybės prevencijos strategija.
3) Suicido demonstracija: nežymią savižudžių dalį sudaro jautrūs paaugliai, kurie stebėjo suicidą gyvenime arba žiniasklaidoje, ir tai paskatino juos pačius pasekti tokiu pavyzdžiu. Suicidologijos tyrimais yra nustatyta, kad savižudiškas elgesys gali būti perduodamas modeliavimo būdu (kitaip vadinama imitacijos fenomenu). Iš visų visuomenės informavimo priemonių tokius modelius labai dažnai pateikia spauda. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-17
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis11.66 KB
AutoriusKsenija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Reabilitacijos ir normalizacijos problema Lietuvoje ir pasaulyje sprendziant savizudybiu problemas [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą