Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Sokrato ir Platono estetinės teorijos

Sokrato ir Platono estetinės teorijos

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Sokratas ir sofistai. Platono estetinė teorija. Išvados.

Ištrauka

Egipto ir Artimųjų rytų civilizacijų įtakoje formavosi svarbus estetikos ir meno židinys – antikinės Graikijos ir Romos kultūros, stipriai paveikusios visos vėlesnės Vakarų estetinės minties raidą.
Daugelis garsių graikų filosofų, mokslininkų, menininkų vyko į Rytų šalis mokytis. Talis buvo gerai susipažinęs su Egipto mokslu, Pitagoras sėmėsi žinių Egipte ir Babilone. Demokratas nuo vaikystės buvo persų išminčių mokinys. Platonas tyrinėjo Egipto mokslininkų ir menininkų kūrinius. Aristotelis praleido savo dvasinės brandos metus Mažojoje Azijoje. Platonas vyko į Rytus studijuoti persų, indų filosofų idėjų.
Graikų filosofija ir estetika gimsta ne europinėje Graikijos dalyje – Peloponeso pusiasalyje, o Jonijoje – Mažojoje Azijoje ir greta esančiuose salose.
Antikinė estetinė mintis rutuliojosi stebėtinai intensyviai, ypač pakilimo laikotarpiu, kai per keletą dešimtmečių įvyko keletas esminių lūžių. Antikinės estetikos istoriją galima skirstyti į tris pakopas: 1) archajinę; 2) klasikinę; 3) helenistinę. Svarbiausioji – klasikinė pakopa gali būti skirstoma į dar smulkesnius periodus.
Antikinėje estetikoje, priešingai nusistojusiai stereotipinei pažiūrai, grožio sąvoka neatliko išskirtinio vaidmens. Grožio sąvoka senovės Graikijoje reiškė visai ką kita nei šiandien. Ji buvo plati, ženklino viską, kas patinka, kelia susižavėjimą ar dvasinį pasitenkinimą, suvokiant jutimo organais. Tai gali būti konkretus gamtos reiškinys, daiktas, tam tikra veiklos rūšis. Tik žymiai vėliau antikinėje estetikoje išryškėja siauresnė, estetinė sąvoka.
Antikinėje estetikoje įsivyravusi grožio samprata formuojasi stipriai veikiama ankstyvųjų organizacinių kosmolofijos koncepcijų. Jos išeities tašku tampa regimas, girdimas ir jusliukai suvokiamas kosmosas, kuris aiškinamas panašiai kaip tobulas, gyvas ir gražus žmogaus kūnas su visais jam būdingais atributais. Jis tampa graikams savotiška proto idėja. Antikinei pasaulėžiūrai būdingas objektyvistinis ontologinis, būtiniškas žmonių supančio kosmoso, daiktų pasaulio suvokimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-15
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis19.05 KB
AutoriusL
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sokrato ir Platono estetines teorijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-2
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą