Išplėstinė paieška
 
 
 

Jutimai ir pojūčiai

Aprašymas

Įvadas. Pojūčių klasifikacija ir ypatybės. Regėjimo jutimas. Klausos jutimas. Uoslės jutimas. Skonio jutimas. Lytėjimo jutimas. Išvados.

Ištrauka

Jutimas-tai paprasčiausias psichinis procesas, atspindintis daiktų bei reikšmių savybes ir organizmo vidines būsenas, kai dirgikliai tiesiogiai veikia jutimo organus. Jutimas yra procesas, o jo rezultatas-pojūtis-adekvatus dirgiklio arba stimulo, vaizdas smegenyse (pvz., šilta, šalta). Kitaip tariant, jutimas-informacijos apie aplinką gavimo procesas, pojūtis- jutimo rezultatas, dirgiklio vaizdas smegenyse. Pojūtis yra kaip centrinės nervų sistemos reakcija į dirgiklį. Fiziologinis pojūčio pagrindas yra nervinis procesas, susidarantis dirgikliui veikiant kurį nors analizatorių.
Žmogaus jutimo organus gali paveikti išoriniai daiktai ir jų savybės, pvz., spalva, temperatūra, kūno forma, kvapiosios medžiagos dalelės, oro bangos ir kita. Jutimą gali sukelti ir vidiniai dirgikliai: toksinai, hormonai. Informacija apie pasaulį ateina skirtingais keliais: mes matome vaizdus, girdime garsus, užuodžiame kvapus, jaučiame skonį, šiurkštumą, šilumą, skausmą. Taigi šiuos informacijos gavimo kelius vadiname analizatoriais arba sensorinėmis sistemomis.
Pojūčiai tik "užrašo" gaunamą informaciją, apibūdina kokio nors daikto savybę, nenusakydamas koks tai daiktas. Tačiau mūsų pojūčiai yra iš karto interpretuojami, patirtis padeda išsiaiškinti, kokiam objektui gali priklausyti užsifiksuojanti savybė.
Tik tada, kai interpretuojame gautą informaciją, tvarkome ją vadovaudamiesi savo patirtimi, galime sakyti, kad suvokiame vieną ar kitą daiktą.
Žmogaus kūne yra ląstelių grupių, reaguojančių į tam tikrą energijos rūšį. Šios ląstelės vadinamos receptoriais. Vieni receptoriai reaguoja į oro vibraciją, kurią mes suvokiame, kaip garsą, kiti į šilumą, šviesą, spaudimą ir kt.
Jutimų ir suvokimų fiziologinis mechanizmas-tai sistema, kurią sudaro:
receptoriai, esantys kūno paviršiuje, raumenyse, vidaus organuose, visų rūšių energiją paverčia nervine energija;
įcentriniai ir išcentriniai nerviniai takai, įcentriniais takais receptoriuje kilęs jaudinimas perduodamas į atitinkamus smegenų centrus; išcentriniais nerviniais takais į atitinkamus jaudinimo židinius iš smegenų siunčiama instrukcija;
branduolys smegenų žievėje, kur vyksta signalų, atėjusių iš įvairių receptorių, apdorojimas ir atsakomosios instrukcijos formavimas.
Dirginant receptorių kyla impulsas, kuris nervu pasiekia nervų sistemą ir branduolį smegenų žievėje, čia jis išanalizuojamas, suteikiama prasmė ir tuose branduoliuose suformuojama atsakomoji reakcija.
Taigi pojūtis yra tik pirmoji pažinimo pakopa. Pojūčiai teikia gyvybiškai svarbią informaciją.
Dar Aristotelis tvirtino, kad žmogus turi penkias jutimo sistemas ir todėl jam būdingi penkių rūšių pojūčiai: regos, klausos, lytėjimo, uoslės ir skonio. Šiuolaikiniai psichologai išskiria daugiau kaip dešimt skirtingų pojūčių, kurių neuropsichologiniai mechanizmai nebuvo tokie visiškai aiškūs ir kurie neturi aiškios lokalizacijos centrų smegenyse. Tai spaudimo, skausmo, šilumos ir šalčio, sąnarių ir sausgyslių tempimo, sotumo ir alkio, troškulio ir kiti pojūčiai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-24
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis25.57 KB
Autoriusrita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jutimai ir pojuciai [speros.lt].rtf
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą