Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Istorija>Visuotinė istorija>Kristupas Kolumbas – jūrininkas

Kristupas Kolumbas – jūrininkas

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839
Aprašymas

Įvadas. Kristupas Kolumbas iki didžiųjų atradimų. Kelionės sumanymas. Pas Portugalijos karalių. Ispanijoje. Pagaliau nusišypso sėkmė. Pirmoji Kolumbo kelionė. Pasiruošimas. Kelionė prasideda. Kolumbas atranda Bahamų salyną ir Kubą. Haiti atradimas ir grįžimas namo. Žemių dalybos. Antroji kapitono kelionė. Didžiųjų Antilų salų atradimas ir Espanjola. Jamaikos atradimas. Espanjolos nukariavimas. Trečioji kelionė. Melagystė ir dar viena kelionė. Trinidado salos ir Pietų Amerikos atradimas. Paskutinioji kelionė. Centrinės Amerikos krantų atradimas. Sunkumai Jamaikoje. Gyvenimo pabaiga. Grįžimas i Ispaniją ir mirtis. Išvados. Priedai (13).

Ištrauka

Darbo naujumas, aktualumas. Šiais metais sukanka, 555 metai, nuo to laiko, kai gimė, ir 500 metų, kaip mirė vienas žymiausiu visi laikų atradėjų – žmogus, pakeitęs pasaulio istoriją ir suvokimą apie žemę, bei vienas garsiausių to laikotarpio jūrininkų – Kristupas Kolumbas. Šią istorinę asmenybę pasirinkau, nes, palyginus, ne daug žinau apie Naujojo pasaulio atradimą ir sunkumus, su kuriais teko sudsidurti viduramžių keliautojams.
Darbo tikslas. Remiantis istoriniais šaltiniais ir jį tyrinėjusių žmonių surinkta medžiaga, stengsiuosi išsiaiškinti Kristupo Kolumbo kaip jūrų kapitono ir kartografijos specialisto bruožus, padėjusias jam suorganizuoti net keturias neitikėtinai pavojingas ekspedicijas į iki tol neištirinėtą žemės rutulio sritį.
Darbo uždaviniai. 1. Suprasti, kas buvo Kristupas Kolumbas iki pirmosios kelionės 2. Įvertinti sunkumus, kuriuos teko patirti planuojant keliones ir jų metu. 3. Kodėl jam, o ne kam kitam buvo paskirta vadovauti ekspedicijai? 4. Ko iš tiesų siekė Kolumbas, ieškodamas Indijos? 5. Atskleisti, kodel žmogus, atradęs ištysą naują kontinentą, savo gyvenimą baigė kaip eilinis žmogus.
Darbo chronologija. Kristupo Kolumbo gyvenimą galima suskirstyti į tris laiko tarpsnius, kuriuose atsispindį, kaip jis ruošė savo planus, kaip juos vykdė ir kokios pasekmės vė;iau jo laukė.
Pirmasis etapas prasideda nuo 1476 m., kai Kristupas Kolumbas apsigyveno Lisabonoje ir įsidarbino jūros žemėlapių braižymo dirbtuvėje, bei pradėjo kurti rimtus planus savo sumanytąjai kelionei, iki 1492 metų, kai po ilgų dėrybų, įtikinėjimų ir pasiruošimų jo laivynas pagaliau išplaukė ieškoti Vakarų kelio į Indiją.
Antrasis etapas trunka aštuonerius metus ir prasideda 1492, bei baigiasi1500 metais, kai karaliams praradus pasitikėjimą Kolumbu, į Espanjolą buvo pasiūstas naujasis jos vietininkas ir karalių atstovas Amerikos žemyne - Fransiskas Bobadilijas. Visą laiką iki tol Kristupą Kolumbą lydėjusi sekmė nusisuko ir jis, bei jo broliai, grandinėmis surakinti buvo grąžinti į Ispaniją. Ir nors realios bausmės iš karalių pusės Kolumbas nesulaukė, atimti titulai ir turtas jam taip niekada ir nebesugrįžo.
Trečiasis etapas tęsėsi nuo 1500 m. iki pat Kristupo Kolumbo mirties 1506 m. gegužės 20 d. Jo gyvenimo pabaiga tikrai nebuvo tokia, kaip galbūt buvo didžiojo keliautojo svajota. Visos jo kelionės ir vargai neatnešė jo pasiekimams adekvačios šlovės ar ramios ir turtingos senatvės. Maža to, senajam jūrų vilkui ne kartą teko mindžioti įvairių įstaigų duris, siekiant atlygio už pasiekimus, kurių svarbos tuomet dar niekas, net jis pats, nesuvokė esant. Net ir pats Ispanijos valdovas tikrai nenuliūdo, kai pagaliau sužinojo, kad mirė Tas, kažkokios šlovės beieškantis, įkyrus senis.
Metodologinis pagrindas. Renkant, klasifikuojant ir interpretuojant darbo tikslui ir uždaviniams pasiekti reikalingą medžiagą, daugiausia naudotąsi analitiniu - naratyviniu tyrimo metodu.
Istoriografija. Istorinę literatūrą sudaro prieš ir po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išleistos lietuvių rašytojų knygos, kurios ganėtinai skirtingai įvertina didįjį jūrų keliautoją Kristupą Kolumbą. Rašant šį darbą daugiausia medžiagos suteikė Peliko Šinkūno ir J. Baniavičiaus knygos.
Mano manymu, būtent P. Šinkūnas savo knygoje Kristupą Kolumbą aprašo tikroviškiausiai, visapusiškai, naudodamas ne vien juodą arba baltą spalvas. Čia kapitonas minimas kaip išsilavinęs, senas jūrų vilkas, tačiau ne vien kaip mokslo ir geografijos tiesų nešėjęs, bet ir kaip "nelaimė" Naujojo pasaulio indėnų tautoms. Gana smulkiai aprašomį sunkumai, kuriuos turėjo išgyventi kapitonas, keliaudamas jūromis, ieškodamas aukso, bendraudamas su indėnais, ir bandydamas sekmingai įkuri jam paklusnias kolonijas.
J. Baniavičiaus knyga yra šiek tiek trumpesnė, bet taip pat labai puikiai išryškina kitus, nei Šinkūnas, Kolumbo gyvenimo sunkumus ir smulkmenas: sąlygas laive ir maišto grėsme, keliaujant su ne pačios aukščiausios kvalifikacijos, turtų ir laisvės ištoškusia įgula. Banevičius, nors ir santūriai, tačiau aukština keliautoją ir jo pasiekimus. Gina jį nuo kritikos, pateikdamas savo ir kitų autorių mintis. Apie Kolumbą jis rašė pagarbiai, tačiau realistiškai.
Dar viena, savo apimtimi didžiausia, yra P. Lapelio knyga. Ji išleista nepriklausomos tarpukario Lietuvos laiktarpiu. Lapelio knyga išsiskyrė savo romatizmo ir heroiškumo elementais, kuorie bet kuriam išsilavinusiam žmogui pasirodytu kaip netikroviški ir neatitinkantys paprasčiausios žmogiškos realybės. Kiekviename knygos skyriuje jaučiamas stiprus religinis atspalvis, kuris ir trugdė atrinkti tikrus faktus nuo pagražintų. Čia Kristupas Kolumbas yra vaizduojamas kaip kilnumo įsikūnijimas, nepalaužiamas, ypač tvirtas keliautojas, kuriam krikščionybė ir poetinis gamtos grožis buvo svarbiau už auksą ir šlovę, o su juo keliavusi įgula – "šventųjų burys".
Visiškai kitą vaizdą sudaro trumpas, tačiau labai kritiškas K. V. Ceramo knygos požiūris į taip visų garbinamą Kristupą Kolumbą. Autorius bando įrodyti, kad didysis keliautojas buvo net ne antrasis po vikingų, o trečiasis Europietis, atradęs Amerikos, o tiksliau Pietų merikos žemyną, ir jis yra aukštinamas visai be reikalo. Taip pat kvestionuojama Kolumbo kilmės vieta ir pabrėžiamas jo, kaip nelaimių nešėjo, tiek Europos tiek Amerikos žemynų kultūroms, vaidmuo.
Suravino T. pasakojimai atrodo šiek tiek netikroviški, nes nemažai yra tiesioginės "veikėjų" kalbos, tačiau palyginus su kitomis mano skaitytomis knygomis, faktai yra dėstomi gana tiksliai ir net gi atradau niekur kitur ...

Rašto darbo duomenys
DalykasVisuotinės istorijos kursinis darbas
KategorijaIstorija >  Visuotinė istorija
TipasKursiniai darbai
Apimtis37 puslapiai 
Literatūros šaltiniai21 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis632.16 KB
Autoriussaydo
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojaslektorius A. Porutis
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kristupas Kolumbas - jurininkas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 37 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 1 Klasė/kursas
  • lektorius A. Porutis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą