Išplėstinė paieška
 
 
 

Savižudybės (6)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Kodėl žmonės žudosi? Vaikų savižudybės. Krizės požymiai. Savižudybių statistika. Išvados.

Ištrauka

Savižudybės – tai viena opiausių šiandienos pasaulio problemų, kasdien nusinešanti tūkstančių žmonių gyvybių. Tokios mirtys likusiems gyviesiems kelia šimtus klausimų, į kuriuos tikslaus atsakymo jau nebesulauks: kodėl? Kas buvo ne taip? Kur padaryta klaida? Savižudybė dažniausiai labai traumuoja šeimos narius ir draugus, nepaisant to, kad žmonės, kurie žudosi, galvoja, jog niekas jais nesidomi. Prie gedulo jausmo, susijusio su žmogaus mirtimi, gali prisidėti kaltės, pykčio, pasidavimo jausmai, sąžinės graužimas, sumišimas ir didelė kančia dėl neišspręstų problemų. Tokia dėmė apsunkina artimųjų susidorojimą su skausmu ir priverčia juos taip pat jaustis vienišais.
Iškalbingi statistiniai skaičiai liudija, jog tokį gyvenimo baigimo būdą pasirenka vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių, o ypač jaunimo – moksleivių, studentų. Kokios šio reiškinio priežastys, lieka tik spėlioti. Egzistuoja įvairūs požiūriai į savižudybę. Daugelyje religijų savižudybė yra smerktina nuodėmė, nusikaltimas. Tačiau yra kultūrų, kuriose savižudybė yra laikoma garbingu išėjimu iš tam tikrų gėdingų ar beviltiškų situacijų. Savižudybe laikomas toks prieš save nukreiptas veiksmas, kurio pagrindinis tikslas yra mirtis.
Šiuo darbu aš sieksiu, remdamasi žymių mokslininkų atliktais tyrimais bei literatūra, išskirti pagrindines priežastis, kodėl žmonės nusprendžia pasitraukti iš gyvenimo, kokie artėjančios nelaimės požymiai, ir ar įmanoma padėti nusižudyti pasiryžusiam žmogui.

Žmonės, kurie bando nusižudyti, dažniausiai tai daro norėdami nutraukti savo kančias, tokias kaip: vienatvės, susvetimėjimo, netekties, gėdos, kaltės, baimės, bejėgiškumo, beprasmybės išgyvenimai. Kaip teigia E. S. Shneidman, savižudybė yra sielos drama. Jis teigia, jog "beveik visuomet savižudybės priežastis yra psichologinis skausmas". (4, p. 18) Anot jo, savižudybė yra daugialypis reiškinys, kuris apima biologinius, biocheminius, kultūrinius, socialinius, tarpasmeninius, psichinius, loginius, net filosofinius, įsisąmonintus ir pasąmoninius elementus. Kaip teigia E. Shneidman, gyvenimas būna malonus, tačiau kartais jis tampa rutina, sunkiu. "Džiaugsmas ir laimė, pasitenkinimas ir gera savijauta, sėkmė ir jaukumas, esminiai gyvenimą praskaidrinantys dalykai – yra šviesioji gyvenimo pusė. Didžiąją gyvenimo dalį užima rutina, nusistovėjusi tvarka, proziški, kasdieniai, įprasti, nuobodūs ir emocijų nekeliantys dalykai – gyvenimas įjungus autopilotą, nesunkiai riedantis pirmyn. O dar gyvenime esama skausmo bei visokių nemalonių arba liūdnų dalykų, tokių kaip: liūdesys, sielvartas, gėda, pažeminimas, baimė, nuogąstavimai, vilčių žlugimas, nerimas. Tamsioji pusė ir tamsios akimirkos." (4, p.19) Kai neigiamos emocijos išgyvenamos ypač stipriai, žmogus sutrinka, ima sielotis. Anot E. Shneidman, psichologinis skausmas yra pagrindinė sudedamoji savižudybės dalis, o savižudybė yra neigiamų emocijų padarinys. Tuomet žmogus ima mąstyti, kad tik savižudybė yra būdas isvengti tolesnio skausmo. E. Shneidman aiškina, jog mirties kaip išeities suvokimą galima nusakyti kaip tikimybę, jog artimiausiu metu žmogus pakels ranką prieš save patį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-11
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis17.35 KB
AutoriusCharlote
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savizudybes (6) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą