Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Statistika>Ekonominė statistika>Klaipėdos rajono natūraliosios gyventojų kaitos rodiklių įvertinimas 2000–2004 metais

Klaipėdos rajono natūraliosios gyventojų kaitos rodiklių įvertinimas 2000–2004 metais

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Tikslas, Tyrimo metodai. Rezultatai. Rezultatų aptarimas. Išvados.

Ištrauka

Demografiniai šalies procesai (gimstamumas, mirtingumas, migracija ir kt.) daro tiesioginę įtaką gyventojų skaičiui ir sudečiai. Konrkečios šalies demografinės situacijos įvertinimas paprastai prasideda gyventojų skaičiaus pristatymu, tačiau tik demografinių procesų raidos tyrimai leidžia suprasti tikrąją gyventojų kiekybinių pokyčių esmę. Spartūs politiniai, ekonominiai bei socialiniai pokyčiai nutraukė per daugelį metų nusistovėjusias demografines tendencijas ir inspiravo kitas. Vienos jų tebuvo trumpalaikiai demografiniai svyravimai, pereinant į naują būseną, kitos - naujos demografinės elgsenos pradžia.
Daugelio pasaulio tautų svarbiausias gyventojų didėjimo šaltinis yra natūralus gyventojų prieaugis. Ilgą laiką kaip neišsemiamas šaltinis jis buvo ir Lietuvoje. Lietuvos gyventojų natūralaus gyventojų prieaugio pakako emigracijai, praradimui karuose bei trėmimams kompensuoti, pakako ir gyventojų skaičiaus mažėjimui. Tačiau paskutiniais metais gyventojų skaičius Lietuvoje mažėja. Tam turi reikšmės ir ženkliai sumažėjęs natūralus gyventojų prieaugis.
Pagrindinė ir svarbiausia natūralaus gyventojų prieaugio mažėjimo priežastis yra gimstamumo kaita ir ypač staigus jo sumažėjimas. Kitiems veiksniams, tuo pačiu ir mirtingumui, tenka antraeilis vaidmuo.
Nepalankią gimstamumo ir natūralaus gyventojų prieaugio kaitą lemia ekonominio pobūdžio pokyčiai. Tai didėjantis nedarbas, maži atlyginimai, butų trūkumas, maža materialinė parama jaunoms ir daugiavaikėms šeimoms. Įtakos gimimų skaičiui turi neužtikrinta vaikų ateitis, išplitęs alkoholizmas, gausėjančios skyrybos ir kt.
Gimstamumas pirmiausia mažėja dėl to, kad šeimose vis rečiau gimsta trečias ir paskesnis vaikas. Tačiau mažėjant santuokų, mažiau gimsta ir pirmų bei antrų vaikų. Vėliau tuokiamasi, vėliau gimdomi ir vaikai, ilgėja laikas tarp santuokos sudarymo ir pirmo vaiko gimimo, ir ypač tarp pirmo vaiko ir paskesnių. Vyksta vertybių persiskirstymas. Šiuo metu pirmenybė teikiama konkuruojančioms vertybėms - darbinei karjerai, materialiniam apsirūpinimui, saviraiškai ir įsitvirtinimui gyvenime.
Gyventojų mirtingumo rodikliui be įprastinių priežasčių įtakos turi didelis savižudybių, žmogžudysčių skaičius, žūtys autoavarijose, apsinuodijimai ir kitos nesavalaikės mirtys, o netikėtais atvejais dažniausiai žūsta jauni darbingo amžiaus žmonės, neretai ir vaikai. Mažesnį gyventojų mirtingumą galima pasiekti sumažinus mirtingumą nuo dažniausių mirties priežasčių ¬ nelaimingų atsitikimų, traumų, širdies ir kraujagyslių ligų, piktybinių navikų, sumažinus kūdikių mirtingumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-04
DalykasEkonominės statistikos kursinis darbas
KategorijaStatistika >  Ekonominė statistika
TipasKursiniai darbai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis91.81 KB
AutoriusAna
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSveikatos mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Klaipedos rajono naturaliosios gyventoju kaitos rodikliu ivertinimas 2000-2004 metais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 13 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą