Išplėstinė paieška
 
 
 

Edipo kompleksas

  
 
 
1234567
Aprašymas

Edipo komplekso mitologinės ištakos. Vaikas renkasi objektą. Edipo kompleksas ir lytinis brendimas. Edipo kompleksas kaip neurozių pagrindas. Edipo kompleksas ir homoseksualumas.

Ištrauka

Mitas pasakojo, kad Tėbų karaliui Lajui, orakulas buvo išpranašavęs, jog jis žūsiąs nuo savo sūnaus rankos. Todėl gimusį vaiką karalius liepė tarnui nužudyti, bet tarnas įsakymo neįvykdė. Ir vaikas, pavadintas Edipu (t. y. "žmogumi sutinusiomis kojomis", mat, tarnas buvo perdūręs kūdikiui kojas, kurios nuo to sutinusios), pateko į Korinto karaliaus rūmus. Čia jis užaugo. Kartą sužinojęs iš draugų, kad jis ne Korinto karaliaus sūnus, Edipas kreipėsi į Apolono orakulą Delfuose, klausdamas, kas jo tėvai. Orakulas į Edipo klausimai neatsakė, tik pranešė, jog jam lemta nužudyti savo tėvą ir vesti motiną. Sujaudintas tokių pranašysčių, Edipas nebegrįžo iš Delfų į Korintą, o ėmė klajoti po Graikiją. Kartą kelyje jis susitiko važiuotjantį keleivį, susiginčijo su juo ir jį užmušė. Po kurio laiko Edipas pateko į Tėbų miestą ir išvadavo jį nuo baisios baidyklės Sfinkso. Tuo pačiu metu miestą pasiekė žinia, jog karalių Lają nužudę plėšikai. Dėkingi už išgelbėjimą nuo baidyklės miestiečiai išrinko Edipą savo karaliumi ir ištekino už jo našlę karalienę. Praėjo keliolika metų. Edipas laimingai viešpatavo, pagarsėjo išmintimi. Ir staiga Tėbus ištiko baisi nelaimė: ėmė siautėti maras. Edipas imasi žygių, kad pagelbėtų tėbiečiams. Jis siunčia pasiuntinį į Delfus, klausdamas patarimo, ką veikti kaip išgelbėti Tėbus. Orakulas atsako: maras liausis, jeigu iš Tėbų bus išvytas Lajo žudikas. Bet kas jisai? Šito niekas nežino. Karalius ryžtingai pradeda ieškoti nusikaltėlio, iš pradžių nesėkmingai, bet galų gale jam paaiškėjo, kad Lajo žudikas — tai jis pats. Atsiskleidžia baisi tiesa. Edipas nužudęs savo tėvą ir vedęs, motiną. Pasak Z. Froido, šiame mite išreikšta bendražmogiška situacija, kurią kiekvienas išgyvena ir stengiasi įveikti.

Edipo kompleksas, anot Z. Froido, kyla iš pirmosios ir svarbiausios vaiko identifikacijos. Vaikas turi pasirinkti kaip jis rinksis savo krūvio objektus, t.y. įvyksta rinkimosi modelio pasirinkimas, kuriuo bus vadovaujamasi toliau visą gyvenimą. Z. Froidas teigia, kad ši identifikacija, atrodo, iš pradžių yra ne krūvio nukreipimo į objektą rezultatas arba baigtis, ji yra tiesioginė ir ankstesnė už bet kokį krūvio nukreipimą į objektą. Vėliau berniukas identifikuojasi su tėvu ir renkasi savo objektu motiną. Z. Froidas čia pastebi Edipo komplekso pradžią. Vaikas pradeda jausti ambivalenciją tėvui kai sustiprėja seksualinis motinos geidimas. Viena vertus jis jį myli, kita vertus jam jaučia neapykantą kaip priešininkui. Z. Froidas nurodo, kad berniukui teigiamas Edipo komplekso sprendimas yra visiška identifikacija su tėvu, atitinkamai mergaitei – su motina.
Stebint vaikus ikilateliniu periodu buvo pastebėta, kad berniukas trokšta, kad motina priklausytų tik jam, kad tėvo buvimą jis laiko kliūtimi, piktinasi, kai šis rodo jai švelnumą, neslepia pasitenkinimo, kai tėvas išvyksta ar nebūna namuose. Dažnai berniukas tiesiog išsako savo jaus¬mus, pažadėdamas motinai, kad ją ves. Stebėjimus dažnai sunkina tai, kad kitomis aplinkybėmis vaikas būna labai švelnus su tėvu, bet jis gana ilgai puikiai derina tokias priešingas - ambivalentiškas - emocines nuostatas. Šios nuostatos gana ilgai būna greta. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-09
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis13.52 KB
AutoriusMilda
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Edipo kompleksas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą