Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lyginamoji Lietuvos ir Nyderlandų konstitucijų analizė

Lyginamoji Lietuvos ir Nyderlandų konstitucijų analizė

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Lyginamoji Lietuvos ir Nyderlandų konstitucijų analizė. Bendra Nyderlandų konstitucinės sistemos charakteristika. Valdžių pasidalijimas. Parlamentizmas. Piliečių teisės. Išvados.

Ištrauka

Prieš pradedant analizuoti Lietuvos ir Nyderlandų konstitucijas, tikslinga susipažinti su pačia konstitucijos sąvoka. Lietuviškoje Tarybinėje enciklopedijoje rašoma, kad konstitucija tai – "pagrindinis valstybės įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią, nustatantis šalies politinės, teisinės ir ekonominės sistemų pagrindus" . Taigi šalies konstitucija yra pagrindinis ją identifikuojantis dokumentas, nes konstitucija įtvirtina valstybės valdymo ir valstybės santvarkos formą, teisinę asmens padėtį, teisingumo organizacijas ir vykdymo principus, rinkimų sistemą.
Referate lyginsiu konstitucijas valdžių pasidalijimo, valstybės santvarkos ir piliečių teisių bei laisvių atžvilgiu. Dalyje apie Nyderlandų konstitucijos charakteristiką pristatysiu pačią konstituciją, jos susidarymą, jos sistemą. Dalyje apie valdžių pasidalijimą pristatysiu pagrindines valstybių institucijas, bei jas lyginsiu jų funkcijų, kurias nustato konstitucijos, atžvilgiu. Dalyje apie parlamentizmą dėmesį sutelksiu ties klausimu ar valstybės yra parlamentinės. Paskutinėje dalyje lyginsiu šalių piliečių bei žmogaus teises.
Pirmas Nyderlandų konstitucijos aktas – Susitarimas – buvo priimtas 1579m.,kuriame skelbiama,kad leidžiamoji ir vykdomoji valdžia priklausė Generaliniams luomams, kuriuose kiekviena provincija turėjo po vieną balsą.
Pirma Nyderlandų konstitucija buvo priimta 1798m. šioje konstitucijoje atsispindėjo Didžiosios Prancūzų revoliucijos idėjos, praktiškai į ją įėjo "Žmogaus ir piliečių teisių deklaracijos" skelbiamos mintys. 1798m. konstitucija gyvavo neilgai, jau 1801 m. buvo priimta nauja konstitucija, kurioje atsispindėjo daugelis demokratinių principų. Sekanti konstitucija buvo priimta 1814m., ji gyvavo tik metus, 1815m. buvo priimta kita, kurioje atsispindėjo Vienos kongreso mintys. Sekanti konstitucija buvo priimta 1848m, ši konstitucija svarbi tuo, kad joje valstybės valdymo forma buvo paskelbta konstitucine monarchija, kurioje didelį vaidmenį įgijo parlamentas. 1887m. priimta nauja konstitucija, kuri gyvavo iki 1983m., kuomet buvo priimta dabartinė Nyderlandų karalystės konstitucija.
1983m konstitucija susideda iš 8 skirsnių, kurie apima 142 straipsnius bei papildomų straipsnių ir keleto ankstesnės 1972m. konstitucijos įstatymų . 1983m. konstitucijos struktūra atrodo šitaip: pirmas skirsnis skirtas žmogaus teisėms ir laisvėms; antras – Karaliui ir Ministru Tarybai; trečias - Generaliniams luomams ; ketvirtas skirsnis skirtas – Valstybės Tarybai, Finansų skyriui bei kitiems valstybiniams organams; penktas - įstatymams bei kai kuriems valstybės valdymo klausimams, šeštas – teisingumo įstatymams, septintas – provincijoms ir vietos organams, aštuntas skirsnis skirtas – konstitucijos pakeitimui, jos peržiūrėjimui. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.52 KB
Autoriusieva
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasasist. Nekrašius
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lyginamoji Lietuvos ir Nyderlandu konstituciju analize[speros.lt] [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • asist. Nekrašius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą