Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Viduramžių filosofija>Estetikos suvokimas viduramžiais

Estetikos suvokimas viduramžiais

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Krikščioniškojo požiūrio į meną galimybės ir trūkumai. Aurelijus Augustinas apie grožį ir meną. Scholastinė tradicija ir estetinės idėjos. Žydiškosios "Senojo Testamento" interpretacijos tradicijos įtaka viduramžių estetikai. Išvados.

Ištrauka

Grožio suvokimas visada yra istoriškai determinuotas todėl, kad žmogus yra istorinė būtybė. Jis gimęs atitinkamoje epochoje, atitinkamai įtakoja estetinį grožio suvokimą, kuria tos epochos estetines kryptis. Keičiantis epochai, keičiasi ir estetinis suvokimas.
Renesanso humanistai, stengdamiesi įtvirtinti savo idealus, siekė nuvainikuoti tūkstantmetį Viduramžių kultūros, kuri įsiterpė tarp Antikos ir Naujųjų amžių.
G.W.F.Hegelis savo veikale "Istorijos filosofija" įvertino Viduramžius, kaip "begalinio melagingumo" periodą. Toks požiūris į viduramžių epochą, kuriai priskiriamas svarbiausias bruožas – atsisakymas antikinio švietimo,išsilavinimo, filosofinės ir meninės kultūros principų yra svetimas istorinei tiesai. Negalima atsieti viduramžių dvasinio gyvenimo nuo antikinio sąvokų ir formų pasaulio. Didelių ir griežtų skirtumų negali būti, jau vien dėl to , kad viduramžių estetika yra perimta iš kitų epochų .
Daugumą estetinių problemų viduramžiai paveldėjo iš antikos, tačiau šioms temoms suteikė naują prasmę, persmelkdami krikščionišku požiūriu į žmogų, pasaulį ir dieviškumą. Kitas kategorijas viduramžiai perėmė iš biblijinės ir patristinės tradicijos, bet stengėsi įdėti į naujo sisteminio mąstymo brėžiamus filosofijos rėmus. Antikos pasaulis nagrinėdamas estetines problemas ir nustatydamas meninės kūrybos kanonus kreipė akis į gamtą, tuo tarpu viduramžių autoriai, aptardami tas pačias temas, žvalgėsi į antiką.
Panašu, kad viduramžių raiškos forma buvo ne tiek tikrovės apmąstymas, kiek kultūrinės tradicijos komentaras.
Viduramžių estetikos, kaip ir praeities kultūros , savitumo neįmanoma teisingai suvokti vertinant nūdienos požiūriu. Šios epochos dvasines vertybes galime pažinti tik žvelgiant į viduramžius tuo metu susiformavusių fundamentalių pasaulėžiūrinių nuostatų, kategorijų, idėjų bei idealų atžvilgiu. To laikotarpio estetinę mintį formuoja vientisas pasaulėvaizdis, kuriame į visumą jungiasi vyraujantis dangiškasis ir mažiau reikšmingas žemiškasis pasaulis. Trečias svarbus estetikai - meno pasaulis dar neįgauna šiuolaikinei kultūrai būdingos autonomijos ir neužima centrinės vietos estetinių pažiūrų sistemoje, kaip renesanso ar vėlesnių laikmečių estetikoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-31
DalykasViduramžių filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Viduramžių filosofija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis18.57 KB
Autoriuslyberta
Viso autoriaus darbų28 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Estetikos suvokimas viduramziais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą