Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Lietuvių kalba>Gramatika>Veiksmažodžių darybiniai sinonimai

Veiksmažodžių darybiniai sinonimai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Įvadas. Veiksmažodžių daryba. Veiksmažodžių darybiniai sinonimai. Sinonimiški priesagų vediniai. Vardažodžių vediniai. Priesagų -inti ir -yti vediniai. Priesagų -inti ir -(i)oti vediniai. Priesagų -ėti ir -yti vediniai. Veiksmažodžių vediniai. Priesagų -inti ir -yti vediniai. Priesagų -inėti ir -(i)oti vediniai. Ištiktukiniai vediniai. Priesagų -ėti ir –(i)oti vediniai. Sinonimiški priešdėlių vediniai. Išvados. Priedas (1).

Ištrauka

Darybiniai sinonimai yra savitas sinonimų tipas. Vieni kalbininkai juos laiko atskiru sinonimų tipu, kiti – šlieja prie kitų rūšių sinonimų (leksinių, morfologinių). Kad žodžiai galėtų būti laikomi darybiniais sinonimais (toliau – DS), jie turi priklausyti tai pačiai darybos kategorijai, būti darybiškai susiję su tos pačios šaknies pamatiniais žodžiais ir turėti artimą ar tapačią leksinę reikšmę.
"Dauguma lietuvių kalbos veiksmažodžio tyrinėtojų savo darbų objektu laikė veiksmažodžio kaitybos formas, jų susidarymą, istoriją, iš dalies veiksmažodžio semantiką" (E. Jakaitienė, 3), o veiksmažodžių darybiniai sinonimai iš esmės nėra tyrinėti. Šio darbo tikslas – surinkti ir išanalizuoti DŽ (Dabartinės lietuvių kalbos žodynas.- V., 2000) esančių sinonimiškų veiksmažodžių vedinių poras, grupes.
Darbe DS aptariami atsižvelgiant į:
1. veiksmažodžių darybos būdus;
2. sinonimiškų vedinių darybos priemones ir įvairias jų kombinacijas;
3. veiksmažodžių DS reikšmių artimumą bei vartoseną.
Naudojantis pagrindiniu šaltiniu – "Dabartinės lietuvių kalbos žodynu", buvo sudarytos sinonimiškų veiksmažodžių vedinių poros ir eilės. Surinkta medžiaga analizuota taikant šiuolaikinės darybinės analizės metodus. Dėl darbo apimties reikalavimų, aptariamos tik tos DS eilės, kurios įeina į didžiausias veiksmažodžių darinių grupes. Taip pat analizuojami tik tie prefiksacijos ir sufiksacijos atvejai, kurie aiškiausiai atspindi darbo tiksluose pateiktus kriterijus.
Darbo gale yra išvados ir priedas. Priede pateikiamos visos surinktos veiksmažodžių DS eilės ir lentelės su apibendrintais statistiniais duomenimis.
Darbo metu naudotasi "Lietuvių kalbos gramatika" (toliau – LKG). Čia buvo ieškoma, ką gali reikšti vieno ar kito priešdėlio, vienos ar kitos priesagos vediniai, iš kokių kalbos dalių su aptartais afiksais gali būti padaromas vienas ar kitas vedinys. Taip pat remtasi E. Jakaitienės, J. Pikčilingio, J. Vaskelienės, K. Župerkos, S. Keinio, V. Urbučio ir kt. darbais (žr. literatūros sąrašą, pateiktą darbo gale). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-31
DalykasGramatikos kursinis darbas
KategorijaLietuvių kalba >  Gramatika
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis37.96 KB
Autoriussigita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. Jolanta Vaskelienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Veiksmazodziu darybiniai sinonimai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 24 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • doc. dr. Jolanta Vaskelienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą