Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Teisinio papročio reikšmė teisiniam reguliavimui

Teisinio papročio reikšmė teisiniam reguliavimui

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Objektas. Santrauka. Teisinių papročių ir jų tyrimų trumpa apžvalga. Teisinio papročio esmė (pagrindiniai bruožai). Teisinis paprotys ankstyvojoje teisėje. Teisinis paprotys bendrojoje teisėje. Teisinis paprotys kontinentinėje teisėje. Teisinis paprotys tarptautiniuose santykiuose. Teisinis paprotys Lietuvoje. Paprotinės teisės reikšmė ir pagrindiniai bruožai. Išvados. Summary.

Ištrauka

Iki šiol mūsuose įprastą teisės teoriją teisinis paprotys ne itin domino. Apžvelgiant teisės formų įvairovę, būdavo pasitenkinama, nurodant, kad teisinis paprotys yra seniausia teisės forma, kuri šiuolaikinei teisei beveik bereikšmė. Tam tikrą sąmyšį Lietuvos teisininkų tarpe sukėlė įstatymų leidėjas, naujajame Civiliniame kodekse tiesiogiai įtvirtindamas papročius, kaip civilinių santykių reguliavimo instrumentą. Taigi, kas yra teisinis paprotys ir kokią vietą jis užima valstybių teisinėse sistemose; ar tikrai ši forma atgyvenusi ir teoretikams (bei praktikams) mažai įdomi, ar užtenka tam tikro tęstinumo visuomeninei praktikai, kad galėtume laikyti ją teisiniu papročiu ir reikalauti iš valstybės jos gynybos – tai klausimai, kurie buvo įdomūs straipsnio autoriams ir kurie, manome, įdomūs teisinei visuomenei.
Objektas: teisinio papročio samprata skirtingose teisinėse tradicijose ir įvairiose teisės srityse bei teisinio papročio vieta teisinio reguliavimo mechanizme. Raktiniai žodžiai: teisinis paprotys, paprotinė teisė, rašytinė teisė.
Straipsnyje nagrinėjama teisinio papročio sąvoka ir požymiai, išskiriantys jį iš kitų normatyvinių reguliatorių. Autoriai siekia atkreipti dėmesį į pozityviojoje teisės teorijoje įprastą ir realų teisinio papročio vaidmenį teisinio reguliavimo mechanizme. Darbe aptartas požiūris į teisinį paprotį tiek bendrosios teisės, tiek kontinentinės teisės tradicijose, išskiriant ir Lietuvos įstatymų leidėjo požiūrį į šią teisės formą. Taip išryškinami paprotinės teisės privalumai ir trūkumai, lyginant su rašytine centralizuota teise.
Straipsnyje formuluojami svarbiausi teisinio papročio bruožai, leidžiantys jį atskirti ne tik nuo paprasto papročio, bet ir kitų, labiau išnagrinėtų, teisės išraiškos formų.
Straipsnio autoriai propaguoja platesnio ir gilesnio požiūrio į teisinį paprotį paiešką.
Rašytinė teisė visuomet buvo jurisprudencijos objektas, tuo tarpu nerašytinių taisyklių, tame trape ir papročių, tyrimas ilgą laiką buvo paliekamas sociologijai ir antropologijai. Nerašytines normas, tame tarpe ir papročius, linkę ignoruoti ir šiandienos teisininkai, įvaldę rafinuotą teisinę kalbą, įsisavinę žinias apie įstatymo leidėjo išleistas normas ir perpratę formalią, griežtą teisės struktūrą. Tačiau, tolstant nuo statistinės teisės sampratos, į teisinį paprotį vis labiau atsigręžiama: pripažįstama, kad valstybė neturi ir negali reglamentuoti visko, kad teisinis paprotys leidžia išspręsti ir išsprendžia konfliktus visuomenėje, atkreipiamas dėmesys, kad įstatymai tėra visuomenėje jau susiklosčiusių taisyklių formalus įtvirtinimas, pastebima, kad jei įstatymai neatitinka visuomenės nuostatų, jie yra neefektyvūs. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai27 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis25.76 KB
AutoriusSvetlana
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisinio paprocio reiksme teisiniam reguliavimui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą