Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Kita>Pirčių istorija ir įvairovė

Pirčių istorija ir įvairovė

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536
Aprašymas

Įvadas. Senovės Romos terma. Rytietiška pirtis. Turkiška pirtis. Rusiška pirtis. "Smėlio pirtis". Pirtis "Statinaitė". Japoniška pirtis. Ofuro. Sento. Lietuviška pirtis. Kilmė ir paplitimas. Tradicinė pirtis. Pirties bendruomeninė reikšmė. Pirties kūrenimas. Pirties papročiai. Apeigos ir prietarai. Kita pirčių paskirtis. Kaip įsirengti savo pirtį? Pirties vieta sodyboje. Optimalus pirties dydis. Pamatai ir sienos. Lubos ir stogas. Grindys. Durys ir langai. Vidaus įranga ir jaukumas. Krosnis ir vandens šildymas. Elektros įranga ir apšvietimas. Kaip tinkamai išsirinkti medieną. Priešgaisriniai reikalavimai. Vėdinimas ir šilumos išsaugojimas. Svarbios smulkmenos. Pirties procedūros. Pirties paruošimas. Organizmo paruošimas – apšilimas. Kiek ir kaip kaitintis. Vaikai pirtyje. Vantos. Vantų rūšys. Pirties reikmenys. Kepurė pirtyje. Pirties plaušinė. Geriausias gėrimas pirtyje – arbata. Kvapnus garas. Aromatas pagal skonį. Pirties poveikis sveikatai. Organizmą įtakojantys veiksniai. Kokia pirtis geriausia. Pirčių tipai.

Ištrauka

Viso pasaulio tautos naudojasi pirtimis nuo neatmenamų laikų. Manoma, kad garo pirčių idėją mūsų protėviams "pašnibždėjo" pro stogo plyšį ant įkaitusio namų židinio krentantys lietaus lašai, arba paprasčiausiai ant židinio šliūkštelėtas vanduo.
Archeologai aptinka įvairių pastatų, skirtų kūno priežiūrai. Jų išorės formų įvairovę lėmė tiek klimato sąlygos, tiek statybinės medžiagos, tiek papročiai ir gyvenimo būdas. Tačiau pirčių paskirtis nesikeitė – jos buvo naudojamos ne tik nusiprausti: ilgainiui buvo suvokta, kad karšto vandens procedūros padeda gydyti negalavimus – dingsta nuovargis, pagerėja nuotaika.
Senovės Rytų, Egipto, Babilono, Graikijos ir Romos literatūros kūriniai suteikia nemažai informacijos apie to meto pirtis. Teigiama, kad pirtys pradėtos naudoti susikūrus bendruomeninei santvarkai. Senovėje įvairios tautos prausdavosi natūraliuose vandens telkiniuose, baseinuose, voniose, dušuose ar garinėse su karštame sausame arba drėgname ore. Vandens procedūros buvo naudojamos Rytų liaudies medicinoje, ypač senovės Indijoje. Jos taip pat buvo mėgstamos slavų gentyse.
Manoma, kad garinė pirtis buvo žinoma dar akmens amžiuje – maždaug prieš 6000 metų. Tačiau tyrinėtojai nesutaria, kur ji atsirado – Rytuose ar finougrų tautose. Be to, garines pirtis – žemines su kupolais – statėsi actekai ir kiti Amerikos indėnai. Taigi negalima teigti, kad pirtis yra kurios nors vienos tautos išradimas, nes įvairios tautos pirtimi naudojosi nuo senovės, o ir jų pirties procedūros gana panašios.Ilgą laiką pirties branduolys buvo akmenų krūva. Pertis susiruošę žmonės įkaitindavo akmenis, o aplink įrengdavo laikiną

Kad pirtis žiloje senovėje buvo gyvenamasis būstas, rodo ir tai, jog ilgą laiką lietuvės ir latvės moterys gimdydavo pirtyse. Čia priėmėjai po ranka buvo šiltas vanduo, o gimdyvei buvo patogu slėptis nuo šeimoje buvusių vaikų ir apskritai nuo pašalinių akių.

Ten buvo atliekamos ir gimimo apeigos, aukojama gimdymo ir likimo lėmėjai deivei Laimai, atnešančiai kūdikius. Pirtyse kūdikiui buvo suteikiamas vardas. Gimdymo dieną pribuvėja su kita moterimi eidavo į pirtį. Ten rasdavo virtą seną gaidį ar vištą, kuriuos valgydavo, užgerdamos alumi, ir prašydavo deivės Laimos, vėliau – Marijos, kad kūdikis sėkmingai gimtų. Suvalgyto ir paaukoto maisto likučius su kaulais slapta užkasdavo žemėje. Gimusį kūdikį nuprausdavo šaltu vandeniu – Laimos prakaitu. Pirtys buvo laikomos šventa vieta, čia draudė gimdyti netekėjusioms merginoms.

Po gimdymo moteriai 40 dienų buvo neleidžiama eiti į pirtį praustis, vaikščioti per lauką, kad nepakenktų žmonėms ir pasėliams. Atėjusią į pirtį gimdyvę moterys pasitikdavo bėgdamos į lauką ir šaukdamos "vilkas avelę neša" bei pravardžiuodamos ją meška, vilke ar pan. Šitaip buvo siekiama nukreipti blogųjų dvasių dėmesį. Gimdyvė atsinešdavo į pirtį dovanų rankšluostį ar juostą, kurią padėdavo ant krosnies (auka deivei Gabijai), paskui ką nors dovanodavo moteriai, iškūrenusiai pirtį ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKita kursinis darbas
KategorijaKita
TipasKursiniai darbai
Apimtis35 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis145.71 KB
AutoriusRamūnas
Viso autoriaus darbų13 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKretingos technologijos ir verslo mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pirciu istorija ir ivairove [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

 • 2012-12-14 IP: 217.117.21.227
  eeglesv sako

  nera citavimo ir literaturos saraso, tai jis kaip ir nieko vertas...

 • 2008-10-31 IP: 78.59.23.189
  aurelija sako

  gal galeciau gauti sio darbelio literaturos sarasa?

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
 • Kursiniai darbai
 • 35 puslapiai 
 • Kretingos technologijos ir verslo mokykla / 1 Klasė/kursas
 • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą