Išplėstinė paieška
 
 
 

G. Alportas "Tapsmas"

  
 
 
12345
Aprašymas

Gordon W. Allport "Tapsmas". Svarstymai apie asmenybės psichologiją. Leibnitzo tradicija.

Ištrauka

Gordon W. Allportas ( 1897 – 1967 ) – garsus JAV psichologas, Harvardo universiteto profesorius. Jis sukūrė vadinamąją individualybės psichologiją, asmenybės tyrimo testą. Knygos "Tapsmas" pagrindą ir sudaro G.W.Allporto paskaitos apie tapsmo psichologiją – individo vystymąsi nuo kūdikio iki brandžios asmenybės. Jis laikosi humanistinio požiūrio, aptaria individualų gyvenimo stilių, moralines bei religines paskatas.
Pradėdamas paskaitų ciklą apie tapsmo psichologiją G.W.Allportas stengiasi išaiškinti koks kitų mokslų bei mokslininkų požiūris į psichologiją, kaip ji siejama su kitais mokslais, kas iš tikrųjų yra psichologija, kokie jos tyrimo objektai. Bet pagrindinis šios knygos tikslas nėra nagrinėti pačią psichologiją. Todėl vis dėlto daugiausia dėmesio G.W.Allportas skiria asmenybės augimui ir raidai nagrinėti, nes anot jo "ne kiekviena šiuolaikinės psichologijos pakraipa nuosekliai nenagrinėja žmogaus individualumo ir asmenybės augimo problemos. Kitiems mokslams rūpi kas kita. Jie asmenį nagrinėja tik kaip užbaigtos sistemos dalį. Ir tik psichologas sprendžia užbaigtos psichofizinės sąrangos problemą."
G.W.Allportas neaprašinėja visų psichologinės minties mokyklų ar jų filosofinių prielaidų, o stengiasi sugretinti du skirtingus požiūrius į žmogaus tapsmo problemą. Juos pavadino Lock’o ir Leibnitzo tradicijomis.
J.Lock’o tradicija
Johnas Lock’as ką tik gimusio individo protą laikė esant "tabula rasa". Intelektas yra pasyvus, jį veikia pojūčiai. Lock’o idėjų atstovų yra asociacinėje psichologijoje, biheviorizmo, stimulo – reakcijos psichologijoje bei visose kitose į stimulą orientuotose psichologijos pakraipose. Jas su Lock’o empirizmu sieja tam tikros esminės prielaidos.
Pirmiausia jos teigia, kad tai, kas yra išorėje ir matoma, svarbiau už tai, kas ne išorėje ir nematoma. Kadangi protas iš prigimties tobula rasa, svarbu ne pats organizmas, o tai, kas jam nutinka iš išorės.
Kita Lock’o prielaida tokia: tai, kas maža ir molėkuliška labiau esminga negu tai, kas stambu ir moliška. Žmogaus asmenybė laikoma refleksų ir įpročių visuma. Domimasi ne tik molekuliniais blokais, bet ir tikima rūšių ekvivalentiškumu, t.y., kad kiekvieną žmogaus prigimties bruožą galima išsamiai išstudijuoti stebint paprastesnes nei žmogaus sandaros rūšis.
Taip pat Lock’as teigia, kad tas, kas pirmesnis, yra svarbesnis už tą, kas atsirado vėliau už aną. Vaikystės mokymasis, fiksacijos, sąlygotumai – tai svarbūs dalykai.
Visos Lock’o prielaidos artimos moderniajam pozityvizmui.
Leibnitzo tradicija
Leibnitzo tradicija tvirtina, kad asmuo – tai ne veiksmų rinkinys ir ne vien veiksmų vieta; asmuo – tai veiksmų šaltinis. Kad suprastume, kas yra asmuo, visados būtina pažiūrėti, kuo jis gali tapti ateityje, nes kiekviena asmens būsena byloja apie ateities galimybes.
Norint lengviau suprasti Leibnitzo tradicijos pasireiškimo formą, G.W.Allportas siūlo apžvelgti kognityvinę psichologiją, o vėliau motyvacijos teorijas. Nagrinėdamas šią Leibnitzo tradiciją G.W.Allportas ir stengiasi parodyti kognityvinės psichologijos aspektus, kuriuos apibūdino keturiais teiginiais. Tačiau nė viena pažinimo teorija, kad ir kokia dinamiška ji būtų, nesuteikia visapusiškai išplėtotai asmenybės psichologijai reikalingo pamato, nes anot G.W.Allporto trūksta motyvacijos doktrinos.

Pradėdamas išsamiau nagrinėti asmenybės raidą G.W.Allportas mus supažindina su pagrindinėmis psichologijos tendencijomis, kokie kitų psichologų bei tyrinėtojų požiūriai į asmenybę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-14
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis9.09 KB
Autoriusale
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word G. Alportas Tapsmas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą