Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Kūrybiškumą įtakojantys veiksniai

Kūrybiškumą įtakojantys veiksniai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Kūrybiškumą skatinantys veiksniai. Trys požiūriai į kūrybiškumą lemiančius veiksnius. Socialinės aplinkos, tėvų ir mokytojų įtaka kūrybiškumui. Amžiaus įtaka kūrybiškumui. Motinos auklėjimo stiliaus įtaka. Kognityviniai veiksniai. Motyvaciniai veiksniai. Kūrybiškumą slopinantys veiksniai. Išvados.

Ištrauka

Kūrybiškumas yra Dievo dovana. Slopinamas jis gali merdėti ir net mirti. Kad kūrybiniai gebėjimai duotų vaisių, kūrybos dovana turėtų būti laiku pastebėta ir puoselėjama. Kūrybiškumas yra našta. Vaikas, kuriame dar tik pradeda skleistis kūrybos daigai, turi susigrumti su visuomenei įprastomis normomis, iškęsti suaugusiųjų bausmes. Kūrybiška asmenybė dažnai valdoma dviejų troškimų: paklusti, prisitaikyti ir, nepaisant kitų vertinimų, drąsiai kurti.
Kūrybiškumas yra viena iš brangiausių dovanų, kuria apdovanotas žmogus. Sparčiai kintančiame pasaulyje vis aktualesnė tampa kūrybingos asmenybės ugdymo problema. Nusakant šiuolaikinę ugdymo sampratą ir Lietuvos švietimo tikslus pabrėžiama kūrybingo žmogaus svarba.
Ugdant kūrybiškumą būtina žinoti ir įvertinti ne tik jo būtinybės priežastis, bet ir suvokti, kaip gimsta idėjos, kokia aplinka yra tinkama kūrybiškam mąstymui, kaip individualūs gebėjimai dera su organizacijos tikslais.
Šiame darbe nagrinėsiu kūrybiškumą ir gabumus lemiančius veiksnius ir pabandysiu atskleisti kuo daugiau elementų, kurie lemią vaikų kūrybišką asmenybę.

Apibrėžti kūrybiškumo sąvoką buvo bandyta nesuskaičiuojamą daugybę kartų, tačiau visiems apibrėžimams trūksta galutinio visą apimančio paaiškinimo.
Keliais žodžiais nusakyti kūrybiškumo esmę būtų labai sunku. Šiuolaikinėje psichologijoje į kūrybos psichologijos problemas galima pažiūrėti įvairiausiais aspektais, dažnai vartojant ir kitas sąvokas: gabumų, intelekto, talentingumo, genialumo ir pan. Taigi kas vis dėlto nulemia mūsų laimėjimus įvairiausiose srityse?
Ilgą laiką buvo manoma, kad didžiausią įtaką mūsų produktyvumui ir laimėjimams turi intelektas. Todėl buvo kuriami testai intelektui matuoti. Tačiau J.P.Guilford, 1950 metais Amerikos psichologų kongrese darydamas pranešimą, įvardijo naują veiksnį – kūrybiškumą, kuris, daugelio autorių nuomone, tiesiogiai nepriklauso nuo intelekto savybių. Būtent tada ir prasidėjo intensyvūs kūrybiškumo tyrimai, kurie truko 10-15 metų.

Paveldėti veiksniai turi lemiamos įtakos vaiko kūrybiniams gebėjimams. Nors visi vaikai yra daugiau ar mažiau kūrybingi, kūrybiškumo ugdymą reikia pradėti kuo ankščiau ir tinkamai, nes nelavinami kūrybiniai gebėjimai nyksta. Palankiausiais amžiaus tarpsnis ugdyti kūrybiškumą – vaikystė, ypač nuo 3 iki 5 metų, kai vaikas yra ypatingai imlus viskam.
A. Petrulytė išskiria keletą svarbiausių veiksnių skatinančių vaikų kūrybiškumą.
Turtinga, įvairi aplinka, skatinanti tyrinėti, eksperimentuoti ir kurti. Kuo turtingesnis žmogaus tyrimas, tuo daugiau peno jis teikia vaizduotei, tuo tvirtesnis kūrybinės veiklos pamatas.
Demokratiški aplinkinių santykiai su vaikais (tėvų, auklėtojų, mokytojų). Tolerantiškas elgesys vaiko atžvilgiu, neperdėta, neslopinanti vaiko globa ugdant savarankiškumo, nepriklausomumo ir pasitikėjimo savimi jausmą.
Tam tikra autonomija, savarankiškumas ir laisvo pasirinkimo galimybė. Vaikui būtina turėti savo erdvę, kurioje galėtų netrukdomas veikti, ir turėti savo laiką, kurį galėtų panaudoti savo nuožiūra.
Tinkamas vaiko motyvacinės, emocinės ir vertybinės sistemos ugdymas, kūrybingos asmenybės bruožų formavimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-31
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis47.59 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kurybiskuma itakojantys veiksniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

 • 2015-12-28 IP: 188.69.209.224
  zagorskiene.angele sako

  DARBAS TIKO KAIP PAVYZDYS MANO DARBUI. AČIŪ.

 • 2006-05-17 IP: 84.46.136.37
  mama sako

  Neblogas, netgi geras. Gal pagal ji ir kūrybingumo referatas parašytas?

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
 • Referatai
 • 15 puslapių 
 • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
 • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą