Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Tarptautinė teisė>Taikytinos teisės reguliavimas tarptautinėse sutartyse

Taikytinos teisės reguliavimas tarptautinėse sutartyse

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Teisės taikymas tarptautinėse sutartyse. Sutarties pasirašymo vietos teisė. Sutarties vykdymo vietos teisė. Specialios taisyklės. Tarptautinės privatinės teisės unifikavimas. Teisės taikymo apribojimai. Taikytina teisė negali prieštarauti viešajai tvarkai. Taikytina teisė negali prieštarauti privalomiems ginčo sprendimo organo valstybės įstatymams Kiti užsienio teisės taikymo apribojimai. Išvados.

Ištrauka

Nereikia įrodinėti, kad tarptautinės teisės vaidmuo šiuolaikiniame pasaulyje didėja. Tarptautinės teisės normos apima vis naujas gyvenimo sritis, kurios anksčiau buvo laikomos nacionalinės teisės reguliavimo sfera, savotiška jos privilegija. Taigi, didėjant tarptautinės teisės svarbai, labai aktualios ir reikšmingos tampa ir tarptautinės sutartys.
Plečiantis ryšiams tarp įvairių valstybių, susiduria skirtingos ekonominės-teisinės sistemos. Dažnai tie santykiai tampa konfliktiniais. Todėl, atsiradus ginčui tarp skirtingų valstybių subjektų, iškyla klausimas, kurios valstybės teisme spręsti ginčą ir kurios valstybės teisę taikyti, nustatant šalių teises ir pareigas. Kokią teisę taikyti konkrečiai problemai, pasaulyje yra daug sudėtingų teorijų. Visi šie klausimai reglamentuojami tarptautinės privatinės teisės normomis.
Tarptautinės privatinės teisės normos, kuriomis remiantis nustatoma taikytina teisė, t. y. kolizines normos, yra bene sudėtingiausia tarptauti¬nės privatinės teisės sritis. Ir ne vien dėl to, kad, kaip minėta, jos su¬daro didžiąją tarptautinės privatinės teisės dalį, bet ir dėl to, jog jos numato ir apima daug skirtingų taikytinos teisės nustatymo kriterijų. Jų gausa neturėtų stebinti, nes įvairių valstybių kolizines normos yra skir¬tingos, jas vienodinti gana sudėtinga, tad neretai siekiant nustatyti tai¬kytiną teisę konkretiems privatinės teisės reguliuojamiems santykiams taikomos skirtingos kolizines taisyklės. Šios priežastys yra vienos iš svar¬biausių, lemiančių nuomonę, kad taikytinos teisės klausimai aptartini at¬skirai nuo proceso klausimų.

Civilinio Kodekso 1.37 straipsnio pirmojoje dalyje nustatyta, kad sutartinėms prievo¬lėms taikoma prievolės šalių susitarimu pasirinkta teisė. Sutarties šalių susitarimas dėl taikytinos teisės yra speciali sutar¬ties sąlyga, vadinama išlyga dėl taikytinos teisės. Šalių teisė pasi¬rinkti sutarčiai taikytiną teisę yra sudedamoji platesnės autonomijos, t. y. teisės pasirinkti ir taikytiną teisę, ir ginčų sprendimo būdą (teisminį ar arbitražo) bei vietą (šalių susitarimas dėl bylos teisminio priklausymo), dalis.
Sutarties šalių teisė pasirinkti savo sutarčiai taikytiną teisę grindžiamas dviem idėjomis:
1.su¬tarties laisvės principu (Civilinis Kodeksas 6.156 str.)
2. teisinio aiškumo
3. eko¬nomiškumo principu .
Sutarties laisvės principas, esantis ekonominio ir politinio liberalizmo teisinė išraiška, reiškia, kad valstybė sutarčių tei¬sės normomis tik nustato ribas, tam tikrus imperatyvus, kurie būtini pa¬čios valstybės ir sutarties silpnesnės šalies interesų apsaugai, ir šitaip siekia užkirsti kelią kitai šaliai piktnaudžiauti savo ekonomine galia. Visi kiti sutarčių teisės klausimai paliekami reglamentuoti pačioms šalims tarpusavio susitarimais. Todėl ir sutarčiai taikytinos teisės klausimą bū¬tina palikti pačioms šalims. Valstybė į šio klausimo sprendimą turi kiš¬tis tik tiek, kiek tai būtina apsaugoti silpnesnę sutarties šalį, bei viešąjį interesą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTarptautinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Tarptautinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai12
Dydis20.84 KB
AutoriusReda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word Taikytinos teises reguliavimas tarptautinese sutartyse [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą