Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Istorija>Lietuvos istorija>Lietuvos žydų pasipriešinimas nacių vykdomai politikai

Lietuvos žydų pasipriešinimas nacių vykdomai politikai

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Tylusis žydų pasipriešinimas. Pavienių asmenų kova už savo gyvybę. Organizuotas žydų pasipriešinimas. Pogrindinės organizacijos Lietuvos getuose. Pabėgimas pas partizanus. Išvados. Papildomos lentelės.

Ištrauka

ĮVADAS
Ne kartą žydų tauta dėl gana pasyvaus reagavimo į masinį jų naikinimą buvo pavadinta "kaip avys genamos į mirtį". Nors masinio žydų pasipriešinimo ir nebuvo, tačiau beveik kiekviename gete veikė pogrindinės organizacijos, kurios buvo pasirengusios kovoti geto likvidacijos atveju, daugybė žydų bėgdavo į miškus ir prisijungdavo prie vietinių partizanų, taip pat pavieniai žydai imdavosi iniciatyvos ir bandydavo bėgti iš getų, slapstydavosi.
Kalbant apie Lietuvą susiduriame su pakankamai jautria tema, kadangi dauguma Lietuvos žmonių buvo priešiški žydų atžvilgiu ir bijojo jiems suteikti nors kokią pagalbą. Taip pat ir Lietuvos partizanų būriai laikėsi antižydiškos politikos.Beje, Lietuvos žydai buvo bene pirmieji patyrę nacių žudynes, todėl nieko negalėjo žinoti apie jas iš anksto, nebuvo nieko perspėjami.
Savo darbe pabandysiu apžvelgti Lietuvos žydų pasipriešinimo momentus nacių valdymo laikotarpiu ir remdamasi Lietuvos žydų patirtimi įrodyti, kad nors ir ne visuotinis, tačiau pakankamai veiksmingas žydų pasipriešinimas egzistavo ir Lietuvoje. Nors savo darbe daugiausia dėmesio skirsiu aktyviam žydų pasipriešinimui Lietuvos getuose, tačiau negalima nepaminėti ir dvasinės žydų kovos prieš nacių vykdomą politiką. Bene kiekviename gete buvo plėtojama kultūrinė veikla, kuri buvo neleistina ir daugeliu atvejų rizikinga, tačiau patiems žydams suteikusi daug naudos. Be kultūrinės veiklos daugelyje getų veikė pogrindinės organizacijos, besirūpinančios žydų gyvybių išsaugojimu. Nors pradžioje dauguma žydų netikėjo, jog įmanomas masinis žydų naikinimas, tačiau laikui bėgant buvo imtasi radikalesnių priemonių, kad žydai liktų gyvi-pabėgimai pas partizanus, ginklų kaupimas, slapstymasis. Taip pat labai reikšmingi ne tik organizuoti žydų pasipriešinimai, bet ir pavieniai, spontaniški pasipriešinimo momentai.

Nors šiame rašto darbe daugiausiai dėmesio skirsiu aktyviai žydų veiklai prieš nacių vykdomą politiką, tačiau manau, kad nevalia neužsiminti ir apie dvasinį žydų pasipriešinimą - kultūrinio gyvenimo plėtojimą gete, kas buvo griežtai draudžiama. Žinoma, bibliotekos, mokyklos, ligoninės, orkestrai, teatrai, muzikos mokyklos, nebuvo sąmoningai kurtos kaip priemonė priešintis naciams. Greičiau tai buvo gelbėjimosi ratas nuo tuo metu gete tvyrojusios baimės ir slogios nuotaikos, bet kokia veikla, ypač skirta vaikams, buvo reikalinga tam, kad būtų lengviau pamiršti aplinką. Taip pat žydai tvirtai tikėjo, kad tokia dabartinė situacija yra tik laikinas dalykas ir vis tiek kada nors pasibaigs, todėl vaikams ir jaunuoliams, išėjusiems į laisvę, neabejotinai bus reikalingos įgytos žinios. Galima sakyti, jog kultūrinė geto veikla buvo viena iš tikėjimo šviesia ateitimi formų, kuri atspindi tragišką geto gyvenimą ir kartu žydų dvasios stiprumą. Juk tokia veikla buvo be galo rizikinga ir kiekviena akimirką galėjo baigtis dideliu skaičiumi aukų. Tad mano manymu, bet kokia kultūrinės veiklos forma paneigia mitą, kad žydai buvo pernelyg bailūs, kad imtųsi kokių nors veiksmų prieš geto sistemą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvos istorijos kursinis darbas
KategorijaIstorija >  Lietuvos istorija
TipasKursiniai darbai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai14
Dydis23.87 KB
Autoriuskotryna
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos zydu pasipriesinimas naciu vykdomai politikai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 13 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą