Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Pirmagimis ir jo asmenybė

Pirmagimis ir jo asmenybė

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Šeimos įtaka vaiko raidai. Ypatinga pirmojo vaiko vieta. Pirmagimio asmenybės formavimasis. Asmenybės bruožai. Pasiekimai. Tobulumo siekimas. Kontroliuojamumas ir pasitikėjimas savimi. Jautrumas. Psichopatalogijos. Kitos asmenybės savybės. Tyrimų įvertinimas. Apibendrinimas.

Ištrauka

Gimimo eiliškumas yra vienas iš būdų pažinti ir suprasti mūsų draugus, šeimos narius ir kitus aplinkinius žmones. Daugelis tyrimų rodo, kad žmogaus padėtis šeimoje gali turėti įtakos asmenybės bruožams ( W. Towmen, I. Tof, B. F. Sullivan ir kt.). Bet reikia nepamiršti, kad ir kiti faktoriai gali būti labai reikšmingi. Mūsų genetika ir aplinka, kurioje užaugome, turi didžiausią įtaką mūsų, kaip asmenybių, formavimuisi.
Čia nėra jokių magiškų formulių, kurios padėtų mums suprasti aplinkinius, tačiau gimimo eiliškumas gali pasiūlyti tam tikras "užuominas", kodėl žmonės yra būtent tokie, kokie yra. Per savo padėtį šeimoje (gimimo eiliškumą) žmonės vysto savo elgesio modelius, mąstymo būdą bei emocinius atsakus. Gimimo eiliškumas leidžia nuspėti žmonių charakteristikas, jų lūkesčius, silpnybes, bei bendravimo būdą su aplinkiniais.
Individo padėtis šeimos struktūroje turi labai didelę reikšmę jo gyvenime, nes tai pirmoji ir ilgalaikė socialinė struktūra, su kuria susiduria vaikas. Daug mokslinių darbų parodo, kad visais atvejais namų įtaka yra lemiama. Tėvų įtaka smarkiai persveria visas kitas. Būtent ši įtaka lemia ar vaikas laimingas, ar jaučiasi saugus ir tvirtas, kaip jis sutaria su suaugusiais, bendraamžiais ir kito amžiaus vaikais, ar pasitiki savimi ir savo sugebėjimais, emocianalus ar abejingas, kaip elgiasi nežinomoje situacijoje. Kitais žodžiais tariant, namų įtaka formuoja vaiko charakterį.
Į namų įtaka įeina tokie faktoriai kaip tėvų bendravimas su vaikais, mamos ir tėvo tarpusavio santykiai, tėvų vertybinės nuostatos ir auklėjimo principai, socialinis – ekonominis statusas ir pan. Žinoma, visi šie faktoriai vienaip ar kitaip, tiesiogiai ar netiesiogiai veikia tėvų santykį su vaiku, požiūrį į savo vaiką, bendravimo su vaiku formas. O visa tai atliepia tai, koks susiformuoja vaiko charakteris, kodėl tos pačios šeimos vaikai yra tokie skirtingi ir pan. Juk žmogus nestovi vietoje, jis nuolat tobulėja, keičiasi (K. Horney), todėl nenuostabu, kad tų pačių tėvų auklėjimo metodai kiekvienam vaikui yra šiek tiek kitokie. Genetika, patirtis, naujos technologijos, modernėjanti visuomenė, besikeičiančios vertybės – visa tai keičia žmogų, jo mąstymą ir, žinoma, auklėjimo būdus.
Psichiatrijos profesorius R. Cambell sako, kad svarbiausi santykiai šeimos gyvenime yra vedybiniai santykiai. Jie yra net svarbesni už tėvų ir vaikų tarpusavio santykius. Vaiko santykis su tėvais ir jo saugumo jausmas labai priklauso nuo sutuoktinių tarpusavio ryšių. Būtent šis ryšys apsprendžia, kaip tėvai elgiasi su vaiku, kokių socialinių vaidmenų, elgesio, bendravimo formų moko vaiką .
Vaikas mokosi iš savo tėvų įvairiais būdais. Tą mokymąsi ypač išsamiai paaiškino biheviorizmo atstovai (A. Bandura, C. L. Hull, J.B.Watson ir kt.). Vaikas jau nuo pat gimimo pradžios savo nuostatas į pasaulį formuoja per tėvų prizmę, per tėvo ir mamos elgesį su mažyliu. Tarp vaiko ir suaugusių pirmaisiais gyvenimo metais gali būti įvairių bendravimo būdų, kurie ateityje įgyja pastovesnes stereotipines formas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-03
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai17
Dydis23.37 KB
AutoriusGiedre
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasV. Čekuolienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasFilosofijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pirmagimis ir jo asmenybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • V. Čekuolienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą