Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Teisinės valstybės samprata (3)

Teisinės valstybės samprata (3)

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Sąvokos "teisinė valstybė" raida. Antikos laikai. Viduramžiai. Naujieji amžiai. Teisinės valstybės raidos stadijos. Lietuvos teisės raida link teisinės valstybės. Teisinės minties periodizacija ir ankstyvasis periodas. Pirmoji Respublika. Antroji Respublika. Teisinės valstybės samprata. Teisinės valstybės principai. Išvados.

Ištrauka

Atsivertę mūsų valstybės Konstituciją, jos preambulėje matome, jog vienas iš pagrindinių Tautos siekių yra "teisinės valstybės sukūrimas".
Šiuo metu nėra vieningo teisinės valstybės modelio, o juo labiau apibrėžimo.
Doc. dr. A. Vaišvila teisinę valstybę apibūdina kaip "teorinį modelį šiuolaikinės valstybės, naujo tipo valstybės, pretenduojančios įveikti klasinės valstybės tradiciją ir tapti skirtingų socialinių grupių (klasių) bendradarbiavimo bei jų gerovės garantavimo politine, teisine organizacija" [11, 18]. Rusijos teisininkai labiau sukonkretina teisinės valstybės apibrėžimą, siedami jį su pagrindiniais teisinės valstybės principais, tikslais, požymiais: "Teisinė valstybė - ypatinga valdžios organizavimo forma pilietinėje visuomenėje, kuri pripažįsta ir garantuoja prigimtines asmens teises ir laisves, realiai įgyvendinamas valdžių padalijimo į įstatymų leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę valdžias, užtikrinama įstatymų viršenybė bei valstybės ir piliečio tarpusavio atsakomybės principas".
Šio darbo objektas – teisinės valstybės samprata - teorinis teisinės valstybės modelis, susiformavęs istorijos eigoje kaip asmens savivokos, objektyvių visuomenės vystymosi procesų ir teisinės minties išdava; asmens ir visuomenės siekis; jo įgyvendinimo ypatumai Lietuvos Respublikoje.
Šiame darbe nesistengiama išvesti teisinės valstybės apibrėžimo, juo labiau, kad šios valstybės modelis yra nuolat "tobulinamas", pritaikomas prie besikeičiančio visuomeninio gyvenimo. Kaip rašo A. Vaišvila, "teisės sampratos šiuolaikiškumas - tai jos apibrėžimų atitikimas konkrečios šalies einamojo momento žmogaus teisių saugos, socialinio kompromiso bei socialinės santarvės poreikius. Todėl istoriškai vėlesnės teisės definicijos nebūtinai turi būti nūdienos požiūriu moderniškesnės".
Teisinės valstybės idėja praktiškai pradėta įgyvendinti nuo XVIII a. pabaigos. Ja domėjosi, tobulino garsūs to meto teisininkai bei mokslininkai kaip R. von Jheringas, G. Jellinekas, A. Dicey, R. Z. Livshicas ir kt. Teisinės valstybės įdėjomis Lietuvoje buvo susidomėta tarpukaryje (M. Riomeris, P. Leonas ir kt.). Gausus M.Riomerio mokslinis palikimas, jo publicistika ir praktinė valstybinė bei visuomeninė veikla leidžia mums teigti, kad jo, kaip teisininko idealas buvo gerai organizuota ir be priekaištų funkcionuojanti teisinė valstybė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-08-22
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai15
Dydis30.87 KB
Autoriusneringa
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisines valstybes samprata (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą